Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem w okresie Bożego Narodzenia przygotowuje się szopki, stajenki czy żłóbki dla unaocznienia prawy o wcieleniu Syna Bożego. Cieszą one oko, pozwalają wejść w treść przeżywanej tajemnicy, są też dużą radością dla najmłodszych.

Od lat, szopki budowane w naszej cysterskiej świątyni cechowały się pieczołowitością przygotowania, rozmachem i bogactwem ewangelicznych motywów. Nie inaczej jest w tym roku. Z radością prezentujemy Wam fotogalerię z szopki we wnętrzu świątyni. Piękne zdjęcia wykonał Łukasz Bełdowski.

 

 

Oprócz świątecznych dekoracji w kościele, ponownie przy południowej fasadzie świątyni stanęła drewniana stajenka. Widoczna z daleka i oświetlona w nocy stanowi zaproszenie do wejścia w tajemnicę faktu, że Słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas. Fotografie wykonała Ewa Adamczyk.

 

 

I jeszcze kilka pięknych zdjęć wnętrza kościoła, które otrzymaliśmy od Marcina Chrzanowskiego.

 

Warto pamiętać, że wszystkie dekoracje nie są celem samym w sobie. Powinny być narzędziami, przy pomocy których dzieci zadają rodzicom pytania o Boże Narodzenie, o poszczególne postaci, o sens świąt, zaś dorośli ucieszą oko stajenką i spędzą czas na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem, wezmą udział we mszy św., oddający tym samym prawdziwy hołd przychodzącemu Zbawicielowi. Dekoracje to tylko sposób na zachęcenie do zbliżenia się do Prawdy, do Boga obecnego pośród swego stworzenia w Kościele Świętym i sakramentach. Odpowiedzialnym za świąteczny wystrój kościoła był o. proboszcz Jakub, pomagali mu współbracia i zaprzyjaźnione z nami rodziny.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego kościoła klasztornego i modlitwy przy Bożym Dziecięciu. Przypominamy, że świątynia jest otwarta codziennie od godz. 6.00 do 19.00.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie