Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Około 4 tys. wiernych z diecezji kieleckiej uczestniczyło w XV Pielgrzymce Róż Żywego Różańca. Spotkanie odbyło się w sobotę, 7 października 2023 r.  - we Wspomnienie NMP Różańcowej - w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie.

Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca to jedno z największych spotkań wspólnotowych w diecezji kieleckiej. Tegoroczne wydarzenie rozpoczął koncert zespołu „Trio z Ukrainy”.

Uczestnicy wysłuchali także dwóch konferencji. Pierwsza z nich, pn.  „Błogosławiony Wincenty Kadłubek, pasterz Kościoła i wielki czciciel Eucharystii” nawiązywała do obchodzonej w tym roku osiemsetnej rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Druga natomiast zatytułowana „Modlitwą różańcową leczyć świat” nawiązywała do tegorocznego hasła pielgrzymki.

Wydarzenie zwieńczyła wspólna modlitwa różańcowa oraz Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego.

- Urok tego spotkania, to urok milionów serc, które biją na Ziemi Świętokrzyskiej, w naszej diecezji a także w całej Polsce. Pragnę podkreślić, że hasło tegorocznej pielgrzymki nie jest przypadkowe: „Z Maryją leczyć świat modlitwą”. Moi Drodzy! My nie mamy tu karabinów, nie mamy czołgów, nawet transparentów nie ma, ale mamy największą i najpiękniejszą broń: modlitwę. Pamiętajmy wszyscy, że tam, gdzie jest modlitwa, jest Bóg, a  tam gdzie jest Bóg -  jest miłość, która jest wierna, wytrwała, która kształtuje piękne ludzkie podstawy – powiedział biskup.

Biskup Kielecki Jan Piotrowski przypomniał jednocześnie, że 7 października to wyjątkowa data w historii. Tego dnia w 1571 r. flota chrześcijańska zwyciężyła nad wojskami tureckimi pod Lepanto.

- To zwycięstwo także duchowe: Europa złączyła się we wspólnej modlitwie o pokój, zgodę i pojednanie. Pamiętajmy jednak, że ten dar jest bardzo kruchy, dlatego potrzebna jest nieustanna modlitwa – dodał hierarcha.

Ks. Łukasz Zygmunt, moderator Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej przyznaje, że każdego roku ta pielgrzymka gromadzi kilka tysięcy ludzi. - Bardzo się cieszę, że tak wielu wiernych przybyło dziś do Jędrzejowa. Jest około stu księży, są także siostry zakonne, ale przede wszystkim są ci, którzy każdego dnia chwytają za tę wyjątkową duchową broń jaką jest różaniec i modlą się za cały nasz kraj – powiedział kapłan.

Podczas spotkania w Jędrzejowie wierni mogli wesprzeć także Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej.

Foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie