Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie zakończyły się główne uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego Kadłubka. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją i galerią fotografii.

Odpust potrwał cztery dni i zgromadził na modlitwie w cysterskiej świątyni liczne rzesze wiernych, którzy zanosili swoje intencje ku Boga za wstawiennictwem Mistrza Wincentego.

CZWARTEK, 24 sierpnia
W czwartek mszy św. na rozpoczęcie opustu przewodniczył o. opat Rafał Ścibiorowski. Słowo Boże podczas całego wydarzenia głosił ks. dr Andrzej Kwaśniewski (diec. kielecka). Po mszy św. wierni przeszli w procesji z relikwiami po alejach klasztornych. Późnym wieczorem w tym samym miejscu odbyła się procesja różańcowa.

PIĄTEK, 25 sierpnia
W piątek do jędrzejowskiego klasztoru zjechali opaci i delegaci poszczególnych opactw cysterskich, aby wziąć udział w nadzwyczajnej kapitule polskiej kongregacji zakonu. Tego dnia do archiopactwa przybył także o. Mauro Lepori, opat generalny zakonu na stałe rezydujący w Rzymie. W wymiarze duchowym był to dzień towarzyszenia Jezusowi cierpiącemu, w południe uczestnicy liturgii mieli szansę przyjąć sakrament chorych. Wieczornej mszy św. przewodniczył o. Jakub Zawadzki, proboszcz i kustosz naszego sanktuarium. Wieczorem na alejach odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

SOBOTA, 26 sierpnia
Sobota to wigilia odpustu. To dzień tradycyjnej procesji do tzw. Kopca Spotkania. Wieczornej liturgii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. bp Andrzej Kaleta z Kielc.

NIEDZIELA, 27 sierpnia
Centralnym wydarzeniem trwającego roku jubileuszowego 800-lecia śmierci bł. Wincentego była odpustowa niedziela. Uroczystej eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali m.in. Biskup Kielecki Jan Piotrowski i Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Te trzy diecezje wiążą się bowiem z życiorysem bł. Wincentego Kadłubka. W uroczystości wziął udział także opat generalny zakonu cystersów ojciec Mauro Leporim z Rzymu.

Jak przypomniał abp Stanisław Gądecki, dzięki bł. Wincentemu Kadłubkowi znamy początki Królestwa Polskiego. – Wincenty Kadłubek to postać kluczowa dla myślenia o wczesnych losach naszego państwa i polskiej historiografii. Jego kronika powstała, jak sam pisał z miłości do Ojczyzny i starożytnej literatury. Dzięki niemu znamy początkowe dzieje Królestwa Polskiego – zaznaczył hierarcha.

Biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej przyznał, że bł. Wincenty Kadłubek był osobą głębokiej wiary, ale też niezwykle intelektualną. – To wszystko go dysponowało w jakiś sposób na stolicę biskupów krakowskich. To pragnienie świętości było wówczas bardzo głębokie, stad też jego decyzja, aby być tu w Jędrzejowie, w tym pierwszym polskim opactwie cystersów i tu dorastać w świętości, jaką Pan Bóg mu zadał podczas chrztu świętego – powiedział biskup Jan Piotrowski.

– Bł. Wincenty Kadłubek swoje ostatnie pięć lat przeżył w ciszy klasztornej celi i według konkretnego rytmu życia zakonnego. Warto także przypomnieć, że zwracał on uwagę na kult Najświętszego Sakramentu. To jemu zawdzięczamy święcące się czerwone, wieczne lampki przy tabernakulum – podkreśla biskup Krzysztof Nitkiewicz.

– To wynikało z zaleceń Soboru IV, w którym uczestniczył Wincenty Kadłubek. Kiedy wrócił do Polski, a sam kochał Pana Jezusa obecnego w Eucharystii, to z wielką gorliwością zaczął wprowadzać te zalecenia Soboru zaczynając od diecezji krakowskiej. Stąd te lampki rozprzestrzeniły się na całą Polskę i przetrwały do dzisiaj – wyjaśnia biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ostatnim akcentem odpustu wincentiańskiego był wieczorny koncert finałowy XXIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: światowej sławy mezzosopranistka Alicja Węgorzewska, tenor Michał Steciak, na skrzypcach Bogdan Kierejsza oraz przy organach dyrektor festiwalu Robert Grudzień.

Uroczystości jubileuszowe potrwają do 8 marca 2024 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie będą mogli otrzymać odpust zupełny.

foto podczas całego odpustu: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie