Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W sobotę, 24 czerwca br., na placu klasztornym odbędzie się wspaniałe widowisko poświęcone wybitnej postaci, ojcu kultury chrześcijańskiej w Polsce – Mistrzowi Wincentemu Kadłubkowi. Serdecznie zapraszamy.

Minęło 800 lat od śmierci Błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zmarł 8 marca 1223 roku w jędrzejowskim Opactwie Cysterskim do którego przybył i żył w nim, zrzekając się wcześniej godności biskupa w Krakowie w roku 1218.

5 lat temu na błoniach jędrzejowskiego klasztoru odbyło się i zachwyciło publiczność widowisko plenerowe pt. „Tryptyk o Mistrzu Wincentym” wg scenariusza i w reżyserii Ireneusza Ślusarczyka, z udziałem wspaniałych jędrzejowskich twórców i artystów: aktorów, wokalistów, muzyków, plastyków.

W sobotę, 24 czerwca 2023 roku, w tym samym miejscu, na tle klasztornych wież, odbędzie się widowisko pt. „PERŁA. Teatrum o Mistrzu Wincentym”. Weźmie w nim udział prawie setka artystów: kilkudziesięciu aktorów związanych z pracownią teatralną Centrum Kultury w Jędrzejowie, tancerki z Zespoły Taneczne Parada Centrum Kultury, oraz aktorzy scen kieleckich i śląskich, soliści-wokaliści, Jędrzejowski Chór Miejski, Mała Akademia Śpiewu, Jędrzejowska Historyczna Grupa Rekonstrukcyjna i inni.

plakat 420x594mm makieta kopia

Nad spektaklem pracują artyści-instruktorzy Centrum Kultury w Jędrzejowie: kostiumy Anita Łukasik oraz Elżbieta Florkiewicz, rekwizyty Artur Smerkowski, przygotowanie najmłodszych wokalistów: Małgorzata Piszczek, choreografia: Paulina Patyna-Tyrała, Arkadia Dziarmaga, autorem zdjęcia do plakatu jest Leszek Kowalski, ostateczny kształt plakatu: Tomasz Łoś Osiński, produkcja widowiska: Sebastian Sipa – zastępca dyrektora Centrum Kultury, dyrektor do spraw artystycznych. Muzykę do pieśni wykorzystanych w spektaklu stworzył znakomity twórca Tomek Wachnowski na FB. W widowisku rolę asystenta reżysera pełni Edgar Wojtasiak. Teksty, scenariusz i reżyseria: Ireneusz Ślusarczyk.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jędrzejowa, Centrum Kultury w Jędrzejowie, Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie.

perla kopia

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie