Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Dokładnie tydzień temu do błogosławionego Wincentego pielgrzymowali wędrownicy — Skauci Europy z Krakowa. 8 dzielnych mężczyzn na jubileusz 800-lecia śmierci Mistrza Kadłubka. Oto relacja z czasu wędrowania.

Kilka razy do roku zostawiamy swoje rodziny, pakujemy plecak i w braterskiej wspólnocie ruszamy na szlak, by doświadczyć Drogi, pobyć ze sobą i wzajemnie się ubogacić. Krąg Wędrowników tworzą młodzi mężczyźni, którzy podejmują prace wychowawczą z dziećmi i młodzieżą. Wędrówka jest czasem ich własnej formacji, kiedy w surowych warunkach - śpiąc pod namiotem i gotując na ogniu, śpiewając w marszu, rozważając Słowo Boże uświadamiamy sobie, że życie to misja i przygoda. 

Wędrowanie rozpoczęliśmy w Nagłowicach przy kościele parafialnym. Przez Tyniec i Wilanów dotarliśmy do cystersów, gdzie przyjęto nas bardzo życzliwie. 

Ojciec Grzegorz podzielił się z nami duchowością, którą żyją mnisi na tym miejscu sprowadzając ją do trzech obszarów: 1. Liturgia, 2. Lectio Divina i 3. Ojcowie Kościoła. To źródła, z których możemy czerpać i my jako świeccy. Bardzo podstawowe, a zarazem będące gwarantem trwania w wierze katolickiej.

Wracamy do swoich środowisk z zachwytem nad radością, pasją i prostotą życia, którym promieniowali napotkani bracia cystersi. W ciągu tych kilku dni doświadczyliśmy bogactwa Kościoła. Naszej wędrówce towarzyszyli brat Daniel, kapucyn i brat Piotr, jezuita, a niegdyś Skaut Europy w Rawie Mazowieckiej. Czas wędrowania był więc okazją do czerpania, poznawania i odkrywania tych trzech tradycji duchowości. 

W tle marszu przewijała się postać Mistrza Wincentego, którego odwagę w poszukiwaniu woli Bożej rozważaliśmy. Uświadamialiśmy sobie, że zawsze, nawet osiągając sukces, trzeba być gotowym, by zostawić wszystko i wyruszyć. Podobnie jak Wincenty pozostawiający stolicę biskupią w Krakowie, by służyć tylko Bogu. Nasze wędrowanie, pozostawienie domów, jest tą samą gotowością, by spojrzeć na siebie, swoje życie i położenie i szukać w nim woli Bożej, a tym samym swojego spełnienia. 

Relacja i zdjęcia: Szymon Helbin/Skauci Europy

 

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie