Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W sobotę, 22 kwietnia, 108 młodych z naszej wspólnoty parafialnej otrzymało sakrament bierzmowania. Towarzyszyliśmy im w przygotowaniu i w samym momencie udzielenia sakramentalnej łaski.

Szafarzem sakramentu był o. opat Rafał Ścibiorowski. Młodzież została do niego przygotowana podczas lekcji religii i specjalnych spotkań, które odbywały się w naszej świątyni na przestrzeni minionego roku. Katecheci, o. opat Rafał, o. Jakub i o. Maciej dołożyli wszelkich starań, aby okres przygotowania do przyjęcia darów Ducha Świętego był jak najbardziej owocny.

Bierzmowanie odbyło się w dwóch grupach, aby zgromadzeni jak najpełniej mogli wziąć udział i czerpać ze świętych obrzędów. Nad przebiegiem uroczystości czuwał o. Bruno.

Bierzmowanie to ostatni z sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, obok chrztu i Eucharystii. Jego sensem jest udoskonalenia łaski otrzymanej na chrzcie świętym, tj. otrzymanie darów Ducha Świętego, głębsze zakorzenienie w synostwie Bożym, jeszcze mocniejsze wszczepienie w Chrystusa, umocnienie więzi z Kościołem, oraz niezwykle ważne, uzdolnienie do dawania świadectwa o Chrystusie w słowie i czynie.

Bierzmowanie wyciska na kandydacie niezatarte znamię i jest przyjmowane raz w życiu.

Bierzmowanie w ujęciu br. Szymona OCist:

Bierzmowanie w ujęciu Marcina Chrzanowskiego:

 

 

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie