Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Dnia 30 czerwca 2015 o godz. 19.00 w kościele polskim w Paryżu, przy ulicy St Honoré 263 bis, pod patronatem Opactwa Cystersów z Jędrzejowa oraz Misji Katolickiej we Francji, odbyło się bardzo ciekawe spotkanie naukowe z osobami zainteresowanymi Mistrzem Wincentym Kadłubkiem.

W tym gronie znaleźli się m. in. o. dr Wacław Szubert, proboszcz kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny; Polacy, mieszkający od lat w Paryżu, oraz uczestnicy tegorocznej wycieczki do stolicy Francji – nauczyciele, lekarze, mieszkańcy Jędrzejowa, Kij, Tumlina, Kielc, Lublina.

DSC 0196

Głównym wydarzeniem tej sesji naukowej były dwa wykłady wygłoszone przez dra Artura Lisa oraz mgr Jolantę Jakubczyk na temat: „Wiara - ojczyzna - praworządność- system wartości Wincentego Kadłubka i jego związki z kulturą francuską”.

Wykład dra Artura Lisa na temat wiary, ojczyzny i związków cystersów z kulturą polsko-francuską był nie tylko refleksją na temat życia Patrona miasta Jędrzejowa, Ojca Kultury Polskiej, Nauczyciela Miłości Ojczyzny, a także dostrzeżeniem pięknych, głębokich relacji polsko-francuskich trwających od średniowiecza aż do dziś.

Natomiast mgr Jolanta Jakubczyk wygłosiła wykład na temat ważności wiedzy dotyczącej praworządności opartej na Dekalogu, którą można dostrzec czytając „Kronikę Polski”. Tylko to dzieło pomoże nam tę kwestię zrozumieć. Nie znając praworządności z przeszłości, trudno jest zrozumieć praworządność, na której opiera się współczesne życie.

DSC 0193

Wygłoszone artykuły dra Artura Lisa i mgr Jolanty Jakubczyk można znaleźć w książce pt. „Praworządność – wczoraj – dziś – jutro” pod redakcją ks. prof. dr hab. Jana Zimnego.

 

Tekst i foto nadesłane przez p. Jolantę Jakubczyk.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie