Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Już w najbliższą sobotę w naszym archiopactwie będzie miała miejsce ogólnopolska premiera monodramu „Emilii matce mojej”, w którym w rolę Emilii Wojtyły, matki św. Jana Pawła II, wcieli się Halina Łabonarska. To wydarzenie kulturalne ma być hołdem dla wszystkich kobiet, które wbrew radom lekarzy nie dokonały aborcji, jak i zdecydowanym artystycznym protestem w debacie społecznej na temat zabijania nienarodzonych i manipulacji genetycznych. Serdecznie zapraszamy. Początek o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Gdyby posłuchała rad lekarza namawiającego ją do aborcji, świat straciłby niezwykły pontyfikat św. Jana Pawła II. Matce papieża – Polaka poświęcony jest cykl koncertów, które odbędą się w programie festiwali RobertaGrudnia. Premiera zaplanowana jest 1 sierpnia (sobota) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie. Właśnie na to wydarzenie mamy przyjemność Państwa zaprosić.

koncert 01.08

 

"Emilii matce mojej" - wiersz o tym tytule napisał osiemnastoletni Karol Wojtyła. Tekst dedykował pamięci swej zmarłej matki. W roku Jana Pawła II odbywa się cykl koncertów, dedykowanych pamięci Emilii Wojtyłowej, ale także będących hołdem dla wszystkich kobiet, które wbrew radom lekarzy nie dokonały aborcji. To również zdecydowany, artystyczny protest w debacie społecznej na temat zabijania nienarodzonych i manipulacji genetycznych.

"Emilii matce mojej" to monodram, w którym bohaterka mówi o swoich obawach, pragnieniach i uczuciach, towarzyszących podjęciu tak odważnej i dramatycznej decyzji. Zdaniem najlepszego wówczas ginekologa, Wojtyłowa miała nie donosić ciąży lub umrzeć przy porodzie, mimo to – jako osoba głęboko wierząca – nie zdecydowała się na zabicie dziecka.

Scenariusz, autorstwa Anny Dreli, ukazuje matkę przyszłego świętego – Emilię z Kaczorowskich Wojtyłową – jako kobietę głębokiej wiary, bezgranicznie ufającą Bogu, przywiązaną do polskiej tradycji i niezwykle silną duchowo.

Oprawa muzyczna to pieśni sakralne i utwory organowe. Za królewskim instrumentem zasiądzie pomysłodawca koncertu, Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor. Partie wokalne wykona Dominik Sutowicz, tenor, solista Opery Narodowej w Warszawie.

 

Po premierze w naszym archiopactwie zaplanowano także następujące koncerty:

02.08 - Radom katedra pw. Opieki NMP, godz. 17.00

04.08. - Stalowa Wola – Rozwadów, klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, godz. 19.00

05. 08. - Lublin kościół pw. św. Rodziny, godz.19.00

30.08. - Skokowa, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, godz. 15.30

30.08. - Oborniki Sląskie, kościół p.w. Św. Judy Tadeusza i Św. Antoniego Padewskiego, godz. 18.15

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini