Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Uroczysty ingres biskupa Jana Piotrowskiego do Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbył się w sobotę w Kielcach. Tym samym nowy Pasterz Kościoła Kieleckiego objął w sposób publiczny powierzony przez papieża Franciszka urząd.

Naszą wspólnotę reprezentowali o. Edward Stradomski, opat Archiopactwa Cysterskiego w Jędrzejowie, brat Bruno Paterewicz, oraz parafianie.

Uroczystości rozpoczęły się procesją - z udziałem biskupów i księży kanoników, w asyście kleryków Wyższego Seminarium Duchownego - z domu biskupiego do katedry.

W progach świątyni biskup nominat ucałował krzyż i pobłogosławił wiernych. Na początku mszy św. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, odczytał bullę papieża Franciszka, mianującego bp. Jana Piotrowskiego nowym biskupem kieleckim.

Po przekazaniu bp Piotrowskiemu pastorału - symbolu władzy pasterskiej - przedstawiciele duchowieństwa i wiernych złożyli nowemu biskupowi diecezjalnemu homagium, czyli akt czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa.

Nowy ordynariusz kielecki przewodniczył liturgii. W homilii przypomniał przesłanie papieża Franciszka z adhortacji "Evangelii Gaudium" mówiące o tym, iż bycie Kościołem we współczesnym świecie oznacza bycie ludem bożym. "Zgodnie z wielkim planem miłości Ojca, która objawia się nam w Jezusie Chrystusie - ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Ta prawda domaga się od nas, abyśmy byli ewangelicznym zaczynem dobra, sprawiedliwości i miłości pośród codzienności ludzkiego życia" - mówił bp Piotrowski.

Jak podkreślił ordynariusz, oznacza to także niesienie "Bożego zbawienia" w świat, który często gubi się i błądzi na swoich drogach.

"Tym bardziej potrzebuje on odpowiedzi zachęcających, dających nadzieję, nowe siły, aby podążać w drodze. Kościół dla wszystkich: dzieci, młodzieży, dorosłych i dojrzałych pokoleń i tych, którzy poszukują prawdy, powinien być w myśl nauczania papieża Franciszka, miejscem dialogu i bezinteresownego miłosierdzia, w którym wszyscy mogą się poczuć przyjęci, kochani. W którym mogą doświadczyć przebaczenia i być zachęceni do życia zgodnego z przesłaniem ewangelii" - powiedział bp. Piotrowski.

W uroczystościach, oprócz kilkudziesięciu hierarchów kościelnych - był wśród nich prymas Polski abp Wojciech Polak - wzięli również udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wierni, którzy po brzegi wypełnili katedrę.

W piątek w kieleckiej kurii diecezjalnej odbyło się kanoniczne przejęcie urzędu przez bp. Piotrowskiego - uroczysty ingres był liturgicznym dopełnieniem aktu prawnego.

Aby wysłuchać homilii i wypowiedzi uczestników ingresu wejdź TUTAJ.

List Pasterski biskupa Jana na I Niedzielę Adwentu przeczytaj TUTAJ.

Bp Jan Piotrowski, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został 11 października br. mianowany przez papieża Franciszka biskupem kieleckim. Zastąpił na tym stanowisku dotychczasowego ordynariusza diecezji bpa Kazimierza Ryczana, który ze względu na wiek (w lutym ukończył 75 lat) przeszedł na emeryturę i jest biskupem seniorem.

Bp Piotrowski ma 61 lat. Przez lata swej kapłańskiej posługi był związany z misjami. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce. Po powrocie został minowany na sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła, a w 1995 r. - sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. W latach 1997-1999 podjął posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru.

W latach 2000-2010, przez dwie kadencje z nominacji Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, pełnił funkcję dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Od 2003 był członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a także - od 2001 r. - Konsultorem ds. Misyjnych Konferencji Episkopatu Polski. Jest członkiem Komisji ds. Misji KEP.

Bp Piotrowski urodził się w 1953 r. w Szczurowej. Święcenia kapłańskie otrzymał w bazylice katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa Jerzego Ablewicza w 1980 r. Potem pracował w parafiach w Przecławiu i w Mielcu.

W 1992 r. podjął studia specjalistyczne w Instytucie Katolickim w Paryżu, gdzie otrzymał tytuł licencjata teologii. W 1997 r. uzyskał doktorat w tej dziedzinie w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 2009 r. został proboszczem parafii pw. św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Został także dziekanem dekanatu Nowy Sącz-Centrum oraz prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża w styczniu b.r. W diecezji bp Piotrowski został mianowany na wikariusza generalnego. Biskup tarnowski zlecił mu m.in. sprawy misyjne, katechetyczne i formacji stałej kapłanów.

Hierarcha zna język angielski, włoski, hiszpański oraz munukutuba - używany na południu Republiki Konga. W kręgu zainteresowań duchownego są: antropologia kulturowa, historia misji, muzyka, a jego hobby to jazda na rowerze i pływanie.

Dotychczasowy ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Ryczan kierował diecezją od 1993 r. Jest członkiem Rady Stałej i Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Pełni także funkcję delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został uhonorowany medalem "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" - jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był jednym z założycieli związku na tej uczelni. W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W 2013 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc.

Diecezja kielecka ma 303 parafie i liczy ponad 780 tys. wiernych. Pracuje w niej 715 księży diecezjalnych oraz 76 zakonnych. Patronami diecezji są św. Stanisław biskup i męczennik oraz bł. Wincenty Kadłubek biskup.

tekst za: www.deon.pl

foto: fr. Bruno OCist

 

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie