Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W minioną sobotę odbył się przedostatni koncert tegorocznego XX Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Wielkie wydarzenie kulturalne, jakim niewątpliwie jest cykl koncertów, gromadził w kolejne wakacyjne weekendy w cysterskim opactwie w Jędrzejowie wybitnych artystów i wspaniałą publiczność. Nie inaczej było w ostatnią sobotę.

Za nami koncert Józefa Brody i Janusza Kohuta, którym towarzyszyła Katarzyna Broda. Trombity, gajdy, okaryny, dudy i piano to niektóre z instrumentów i elementów muzycznych, które było można usłyszeć w klasztorze oo. Cystersów. Sobotni koncert był niezwykły i na długo zapadnie słuchaczom w pamięci. Była to bowiem nie tylko muzyka i śpiew, ale także wieczór wypełniony prostym przekazem Józefa Brody o miłości, rodzinie, dobroci, wolności i innych prawdach życia, o których często nie pamiętamy, żyjąc w ciągłym pośpiechu. Józefa Brody przypomniał także symbolikę prostych gestów dłoni, odkrył w publiczności czasami zapomniane i głęboko schowane pokłady przeżyć duchowych i mistycznych. Artysta złapał świetny kontakt z publicznością, którą również zaprosił do wspólnego śpiewania. Wychodzący z koncertu ludzie podkreślali ogromną magię i niezwykłość wieczoru.

W najbliższą niedzielę w Jędrzejowie wystąpi Dorota Segda, wybitna krakowska aktorka teatralna i filmowa, znana m.in. z roli św. Faustyny, która będzie recytować teksty św. Jana Pawła II. Towarzyszyć jej będzie zespół Krakowskie Trio Stroikowe i Robert Grudzień na organach. Serdecznie zapraszamy.

tekst: www.jedrzejowska.net

foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie