Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W sobotni wieczór mury klasztoru cystersów w Jędrzejowie wypełniły dźwięki muzyki akordeonowej. W muzyczną podróż po Europie i Stanach Zjednoczonych zabrał przybyłych gości Poznański Kwintet Akordeonowy. Na publiczność czekał niezwykle zróżnicowany repertuar, znakomita jakość instrumentów, różnorodność barw oraz ciekawe interpretacje.

Muzycy z Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego to absolwenci klasy akordeonu Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Panowie z kwintetu mają za sobą ponad 30 lat działalności oraz setki koncertów na świecie i w Europie m.in. w Danii, Szwecji, Francji i Holandii. W 1990 r. Poznański Kwintet Akordeonowy został laureatem Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Paryżu, stąd panowie bardzo często wykonują utwory z muzyki francuskiej. Była więc muzyczna podróż po Paryżu, ale były też Stany Zjednoczone i Nowy Orlean, gdzie króluje jazz, zaprezentowano jedną z kompozycji Scotta Joplina. Nie zabrakło również polskiego akcentu. W zupełnie nowej aranżacji można było usłyszeć „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki. W repertuarze kwintetu pojawił się także hit muzyki klasycznej, słynne Adagio g-moll Tomaso Albinoniego. Były więc zarówno momenty nostalgiczne i melancholijne, przy których można było się wyciszyć, jak i bardziej energiczne fragmenty. Nie można było mówić o nudzie. Koncert trzymał słuchaczy w napięciu, a każdy nowy utwór był muzyczną niespodzianką.

Publiczność nie zawiodła, licznie przybyli goście prosili o bis, a cały występ nagrodzili owacjami na stojąco. Był to koncert nie tylko dla fanów muzyki akordeonowej czy poważnej, ale także dla amatorów w tej dziedzinie.

W najbliższą sobotę, 2 sierpnia, odbędzie się koncert, którym uczcimy pamięć bohaterów powstania warszawskiego, w 70. rocznicę jego wybuchu. Wystąpią Jerzy Zelnik – recytacje, Robert Grudzień – organy i Dominik Sutowicz – tenor. Przypominamy, że Dominik Sutowicz pochodzi z pobliskiej Miąsowej i był już gościem festiwalu w ubiegłym roku, podczas koncertu zaśpiewał pieśni z okresu powstania warszawskiego. Zapraszamy, początek tego wyjątkowego koncertu o godz. 19.00. Wstęp wolny.

tekst i foto: www.jedrzejowska.net

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie