Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W okresie od 8 grudnia 20017r. do 2 lutego 2018r.  stowarzyszenie Vincentianum wspólnie z Archiopactwem Cysterskim, w kameralnych zabytkowych piwnicach klasztoru, zorganizowało kolejną już edycję spotkań z ciekawymi osobami. Tym razem tematyka "Wykładów z Mistrzami" była bardzo zróżnicowana.

Na pierwszym spotkaniu ks. dr Przemysław Filipkiewicz wprowadził nas w przestrzeń nauki, nurtów teologicznych, różnorodnych teorii stworzenia świata, będących odzwierciedleniem nieustannego zmagania człowieka w dążeniu do poznania Boskiej cząstki, aby odkryć jedyną drogę prawdy.... drogę wiary. Było pasjonująco!

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia siostra Teresa Pawlak, albertynka z Krakowa, pracująca na  w przytulisku i pełniąca posługę wśród więźniów i trudnej młodzieży, uczyła otwierać serce na Chrystusa obecnego w najbardziej potrzebujących, odrzuconych i "połamanych". To była przepiękna lekcja chrześcijańskiej, bezinteresownej miłości!

Na kolejnym wykładzie pasjonującą drogą pieszego pielgrzymowania szlakiem Św. Jakuba z Polski do Santiago de Compostela (3658 km, 110 dni wędrówki) poprowadził nas teolog i bloger Pan Piotr Bogdanowicz. Nie zabrakło anegdot i żartów ale przede wszystkim było to świadectwo wiary, determinacji i zaufania Bogu wśród doświadczeń zmagania się ze słabościami fizycznymi i duchowymi.

Słuchacze następnej prelekcji poznali historię powołania do życia zakonnego, począwszy od pierwszych mnichów pustynnych aż do współczesnych klasztorów. Brat dr hab. Michał Gronowski, benedyktyn z Tyńca, ciekawie opowiedział o kolejnych transformacjach zakonów, tajnikach budowy klasztorów i ogrodów, będących syntezą Pisma Świętego.

Ostatni wykład umożliwił poznanie tajników jakże trudnej i oryginalnej techniki renowacji zabytków i dzieł sztuki w odniesieniu do elementów wyposażenia i wystroju kościoła i klasztoru cysterskiego. Po mistrzowsku Pan Adam Snochowski, konserwator zabytków, zachęcał również słuchaczy do odpowiedzialnego traktowania sztuki, będącej wyrazem ludzkiego geniuszu oświeconego łaską Bożą.

Zaproszeni Mistrzowie z pasją dzielili się swoją wiedzą, niesamowitym doświadczeniem, osobistymi przeżyciami, refleksjami ale również dawali piękne świadectwo wiary. To był dobrze spędzony, wartościowy i na pewno owocny czas!

za: www.vincentianum.pl

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 pomoc

logo vincentianum