Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE na XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA, 8 listopada 2020

Dziś przeżywamy XII Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku duchowo i materialnie wspieramy wiernych żyjących w Republice Środkowoafrykańskiej. Po Mszach św. osoby, które chciałyby wesprzeć ten cel mogą złożyć ofiarę do skrzynki przy ołtarzu Serca Jezusowego.

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:

- w poniedziałek święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej

- we wtorek wspomnienie św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła

- w środę święto św. Marcina z Tour, biskupa

- w czwartek wspomnienie św. Jozafata Koncewicza, biskupa i męczennika

- w piątek wspomnienie św. Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

- w sobotę wspomnienie zmarłych, żyjących pod regułą św. Benedykta

W poniedziałek o godz. 19:15 msza św. z uwielbieniem dla Odnowy w Duchu Świętym „Effatha”.

W środę, 11 listopada, wypada NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Msze św. jak w dzień powszedni. Módlmy się za naszą Ojczyznę, a szczególnie o pokój społeczny.

Przypominamy, że w tym roku wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza przez cały miesiąc listopad. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego: wzbudzić intencję jego otrzymania, być w stanie łaski uświęcającej, wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjąć w tym dniu Komunię Świętą. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Na ołtarzach bocznych i w zakrystii znajdują się kartki do składania na wypominki. Ofiary, które złożycie będą przeznaczone na ogrzewanie kościoła. Na wypominki przyjmujemy w zakrystii po mszach św. i na furcie klasztornej. W nowoprzyjętych wypominkach rocznych i półrocznych będziemy się modlić od I niedzieli adwentu, czyli od 29 listopada. A w wypominkach jednorazowych jeżeli będą, przed mszą św. o godz. 6:30 i 18:00. Na wypominki do tej pory wpłynęło 7.810 zł. Za te ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

Przypominamy, że ksiądz biskup Jan Piotrowski w związku w trwającą epidemią udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Dyspensa obejmuje osoby starsze, chore, osoby opiekujące się małymi dziećmi lub osobami chorymi, osoby, które z jakiegokolwiek powodu czują obawę przed zarażeniem oraz wszystkie osoby przebywające na kwarantannie. Ksiądz biskup prosi, aby zachowując świętość dnia Pańskiego, mimo niemożności osobistego uczestnictwa we mszy św., wziąć udział w transmisji w środkach społecznego przekazu oraz więcej czasu poświęcić na modlitwę w rodzinach. W naszym kościele,
w świetle obowiązujących przepisów podczas liturgii może przebywać 54 osoby. Przypominamy o konieczności zachowania dystansu, zakrywania ust i nosa oraz prosimy o korzystanie z płynu do dezynfekcji. Wszystkie msze św. są transmitowane w Internecie na naszej stronie,  a na naszym profilu na Facebooku msze św. o 10:00 i 12:00.

Z racji na kolejne obostrzenia w niedziele będą odprawiane dwie msze św. dodatkowe o godz. 14:00 i 15:30.

Kochani bracia i siostry. W minionym tygodniu udało się uruchomić oczekiwaną nową kotłownię. Dziś przedstawiamy rozliczenie się z tej dużej inwestycji:

Pieniądze, które wykorzystano do budowy i uruchomienia nowej kotłowni pochodziły z następujących źródeł:

- z wizyty duszpasterskiej – 83.000

- z kiermaszu książki – 4.700

- z kiermaszu ciast 19.380

- z waszych ofiar indywidualnych 21.020

- ze sprzedaży trzody z naszego cysterskiego gospodarstwa – 4.000

- ze sprzedaży zboża – 19.050

- z ofiar za posługę naszych ojców na Jasnej Górze - 22.000

 - z ofiar za posługę ojców w różnych parafiach -  15.100

W sumie daje to kwotę 188.250 zł.

We wrześniu rozpoczęto prace przy przebudowie kotłowni. Dobudowano odpowiednie pomieszczenia, wylano wylewkę, położono płytki, wykonano więźbę dachową i nowy dach, zamontowano: okno, drzwi oraz bramę, wykonano elektrykę, nowy komin oraz zakupiono nowy piec. Przy pracach brało udział ponad 20 pracowników z różnych firm.

Koszty poniesione przez naszą wspólnotę wyglądały następująco:

- piec -  98.800

- komin i jego montaż -  37.000

- wylewka, okno, drzwi, brama, płytki i wełna oraz części do zainstalowania pieca – 18.231

- elektryka - 2.900

- blacha na dach -  7.000

- robocizna - 17.260

Te wydatki dają łączną kwotę 181.191 zł. Pozostało zatem 7.059 zł. Pieniądze te będą stanowiły zapłatę dwóm firmom, z którymi jeszcze nie dokonaliśmy rozliczenia (firma p. Hadyniaka i firma p. Kota).  Informujemy również, że zakupiono 10 ton opału za kwotę 9.400 z funduszy klasztornych.

Moi drodzy. Tak wielka inwestycja, powiodła się dzięki naszym wspólnym wysiłkom: parafian i mnichów cysterskich. Proszę, abyście wierzyli, że szczerze cenimy każdą Waszą złotówkę, bo wiemy ile trzeba włożyć pracy w to, aby ją zarobić. Sami pracujemy w różnych miejscach, nie tylko duszpastersko i wiemy, ile trudu trzeba w to działanie poświęcić. Dlatego tym bardziej dziś dziękujemy za Wasze wsparcie, zarówno to materialne, jak i duchowe oraz za każde dobre słowo, które nas motywuje do dalszych prac. Szanując swoją wzajemną pracę, dbajmy o to, aby drzwi do kościoła były zamykane, tak aby ciepło nie uciekało.

Miłosiernemu Bogu polecamy zmarłych, których w tym tygodniu pożegnaliśmy z naszej wspólnoty parafialnej: Wiesława Gajdę, Leszka Sułka i Witolda Jaszczyka. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini