Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 31 maja 2020

W dzisiejszą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Przypominamy jednocześnie, że czas Komunii św. wielkanocnej tradycyjnie jest liczony od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli do przyszłej niedzieli. Zachęcamy tych, którzy jeszcze nie wypełnili trzeciego przykazania kościelnego, aby skorzystali z sakramentu pokuty i zjednoczyli się z Chrystusem w Eucharystii.

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:

- w poniedziałek drugi dzień Zielonych świąt -NMP Matki Kościoła. Tego dnia w Zakonie Cysterskim obchodzona jest uroczystość Nawiedzenia NMP. Msze św. o 6:30, 7:00, a z kazaniem o 10:00, 16:00 i 18:00

- w środę wspomnienie świętych męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy

- w czwartek święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

- w piątek wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika

W tym tygodniu przypadają również: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W pierwszy czwartek miesiąca modlimy się o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Na mszę św. z kazaniem o godz. 18.00 oraz na adorację Najświętszego Sakramentu zapraszamy chętnych, a także Apostolat Margaretka, czyli osoby modlące się za kapłanów i chcące się za nich modlić. Ta pierwszoczwartkowa msza św. będzie w sposób stały momentem spotykania się tego apostolatu w naszym sanktuarium. W pierwszy piątek miesiąca oddajemy cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwo I-piątkowe po mszy św. o godz. 8:00, 16:00 i 18:00. Taca z tego dnia przeznaczona na cele misyjne. Po długiej przerwie ojcowie tego dnia rano udadzą się z posługą sakramentalna do chorych. W pierwszą sobotę – oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Msza św. wieczorna o godz. 18:00 połączona z nabożeństwem pierwszosobotnim. Tego dnia msza św. i adoracja dla mężczyzn o godz. 19:00.

W miesiącu czerwcu codziennie o 17:30 w naszym kościele będzie sprawowane nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Wraz ze zniesieniem kolejnych ograniczeń związanych z epidemią możemy gromadzić się w świątyniach bez limitu osób. W dalszym ciągu obowiązuje jednak zasada zasłaniania w świątyniach ust i nosa. Z tego obowiązku są zwolnieni duchowni, sprawujący liturgię oraz osoby, którym na noszenie maseczki na twarzy nie pozwala stan zdrowia.

Kancelaria parafialna powraca do godzin swojego urzędowania. Dokładne informacje znajdują się w gablocie ogłoszeniowej oraz przy furcie.

Podajemy terminy poświęcenie pól:

- na Wilanowie dziś 31 maja o godz. 14:30, a o godz. 15:30 w Laskowie Małym

Przy przygotowanych ołtarzach modlić się będziemy o szczęśliwe urodzaje. Na zakończenie kapłan pobłogosławi wszystkich zebranych oraz daną miejscowość Najświętszym Sakramentem. Z racji na istniejące obostrzenia msze św. w intencji mieszkańców będą odprawione w kościele klasztornym. Termin mszy zostanie podany mieszkańcom podczas poświęcenia pól.

- w Laskowie Dużym 7 czerwca o godz. 17:00 poświęcenie wraz z mszą świętą, podczas której zostaną poświęcone ornaty dar mieszkańców Laskowa

W niedziele do końca czerwca będą odprawiane dwie dodatkowe msze św. o godz. 13:00 i 15:30.

Jak z pewnością zauważyliście, w odnowionym ołtarzu w nawie północnej pojawił się obraz św. Antoniego z Padwy. Obraz ten kiedyś wisiał w tym ołtarzu, był on przechowywany w klasztorze.  W połowie kwietnia zakończyła się jego gruntowna renowacja, która została sfinansowana dzięki dotacjom ze Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie oraz Urzędu Miasta w Jędrzejowie. Nowa rama została wykonana w jędrzejowskim warsztacie p. Zdzisława Rudnika. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.

W tym tygodniu zakończyliśmy prace przy wykonaniu nowego chodnika po południowej stronie klasztoru i przed kościołem. Praca były prowadzone metodą gospodarczą i wykonane przez nas i naszych pracowników. Dziękujemy firmom panów Hosaniaka i Hadyniaka za pomoc w wywiezieniu gruzu i porządkowaniu terenu klasztornego. 

Jak widzicie w nawie głównej i w kaplicy bł. Wincentego pojawiły się rusztowania. Od jutra rozpoczynamy tegoroczny zakres prac renowacyjnych w kościele, realizowanych dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Te prace nie mogłyby mieć miejsca, gdyby nie Wasza pomoc. Dlatego dziękujemy Wam kochani za ogromną życzliwość i serce oraz przejawy troski o naszą świątynię i klasztor. Wszystkich Was ogarniamy naszą modlitwą i życzliwością.

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa, zaś naszym parafianom i gościom wielu łask Bożych za przyczyną bł. Wincentego.

Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, którą możemy nabyć w zakrystii. W dzisiejszym numerze Niedzieli można przeczytać obszerny artykuł, dotyczący naszego cysterskiego opactwa i życia jędrzejowskich mnichów. Cena to 6 zł.

Miłosiernemu Bogu polećmy zmarłych z naszych rodzin i zmarłe ofiary epidemii. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini