Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, 24 WRZEŚNIA 2023

W tym tygodniu w kalendarzu liturgicznym wspominamy:
- we wtorek święto poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Kielcach
- w środę wspomnienie św. Wincentego a Paulo, prezbitera
- w czwartek wspomnienie św. Wacława, męczennika
- w piątek święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Tego dnia swoje imieniny obchodzi o. Opat Rafał. Msza św. w Jego intencji o godz. 6.30.
- w sobotę wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła

Do niedzieli 15 października, porządek Mszy św. w kaplicach dojazdowych popołudniowy.

Dziś w auli św. Bernarda po mszy św. o godz. 10.00 spotkanie z rodzicami dzieci kl. III a i III b SP nr 3 oraz kl. III SP w Prząsławiu oraz rodziców dzieci naszej parafii, które są uczniami kl. III w innych szkołach, a w tym roku szkolnym mają przystąpić do I-komunii świętej. Również dziś, ale po mszy św.  o godz. 12.00 spotkanie z rodzicami i ich dziećmi z klas 8, które w tym roku szkolnym pragną przystąpić do sakramentu bierzmowania.

W niedzielę 8 września, na mszy św. o godz. 12.00, wraz z mieszkańcami Laskowa będziemy dziękować za tegoroczne plony oraz prosić o Boże błogosławieństwo dla tej miejscowości.

W dniach od 5 do 9 października planowana jest piesza pielgrzymka z Krakowa do Jędrzejowa szlakiem bł. Wincentego Kadłubka. Zapisy w zakrystii do  24 września.

Od ponad tygodnia nie słychać dźwięku dzwonów. Jest to związane z awarią systemu obsługującego kuranty. Podjęliśmy działania w celu usunięcia usterki, ale trochę to potrwa. Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość.

W miniony piątek definitywnie zakończyliśmy tegoroczny etap prac przy stiukach i polichromiach w kościele klasztornym. W ramach podjętych działań poddano konserwacji 130 m2 polichromii w dwóch przęsłach i ścianach tarczowych lewego skrzydła transeptu, 160 m2 stiuków na ścianach nawy głównej oraz poddano konserwacji, uzupełnieniu, rekonstrukcji i złoceniom 6 ozdobnych kapiteli w lewym skrzydle transeptu. Łączny koszt tych prac to 850 000 zł., na które opactwo pozyskało dotację ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo wykonano iluminację fresków w nawie głównej oraz odrestaurowanym skrzydle transeptu. Środki na wykonanie oświetlenia otrzymaliśmy dzięki życzliwości Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie, za co bardzo dziękujemy. Także w piątek rozpoczęliśmy pracy przy wymianie tynków i części stolarki okiennej w wirydarzu klasztornym. Prace te będą wykonywane tej jesieni i na wiosnę.

W przyszłą niedzielę odbędzie się ostatni kiermasz śmietanowca proboszcza i innych ciast oraz produktów klasztornych i kalendarzy na 2024 r., ofiary z którego zostaną przeznaczone na wsparcie działań remontowych.

Komunikat Kurii Diecezjalnej
Kielce, dnia 22 września 2023 r.

Drodzy Diecezjanie wraz ze swoimi Duszpasterzami!
Od wielu lat Kościół kielecki inspirowany pięknem pobożności maryjnej i modlitwy różańcowej organizuje Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca, która jest wielką katechezą, gdzie naszą Nauczycielką wiary jest Maryja, Matka Bożego Syna i Królowa Różańca świętego. Z tym większą radością zapraszam Drogich Diecezjan, a szczególnie członków Róż Żywego Różańca, osoby życia konsekrowanego, dzieci i młodzież oraz braci kapłanów na XV Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca w dniu 7 października 2023 r. do Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie, którą będziemy przeżywać pod hasłem „Z Maryją leczyć świat modlitwą”. W tym roku archiopactwo jędrzejowskie, a wraz z nim cała diecezja kielecka, przeżywa 800 rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego i mnicha w cysterskim klasztorze w latach 1218-1223. Niech na pielgrzymiej drodze do Jędrzejowa towarzyszy Wam przemożna opieka Maryi, Królowej Różańca św., oraz bł. Wincentego Kadłubka, patrona diecezji kieleckiej.
Wasz Biskup
+ Jan Piotrowski

W zakrystii można nabyć prasę katolicką.

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia, zwłaszcza o. Opatowi Rafałowi, życzymy obfitego Bożego błogosławieństwa, zaś naszym parafianom i gościom wielu łask Bożych za przyczyną bł. Wincentego.

Miłosierdziu dobrego Boga polecamy zmarłych z naszych rodzin i naszej parafii. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie….

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie