Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE NA XXX NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ, 25 PAŹDZIERNIKA 2020

1. W kalendarzu liturgicznym wspominamy:

- we wtorek wspomnienie zmarłych ojców i braci posługujących w tutejszym klasztorze, oraz zmarłych z rodzin mnichów obecnie tu posługujących

- w środę święto św. apostołów Szymona i Judy Tadeusza

2. We wtorek, 20 października, zmarł nasz współbrat o. Ludwik Stanisław Kumaszka. Żył lat 85, w zakonie 68, w kapłaństwie 61. Ojciec Ludwik w ciągu swojego długiego życia był cenionym katechetą, wychowawcą dzieci i młodzieży, wikariuszem naszej parafii, dobrym kaznodzieją i przez kilka lat przeorem klasztoru. Ostatnie szesnaście miesięcy swego życia spędził w prowadzonym przez siostry albertynki hospicjum w Miechowie. Pogrzeb ojca Ludwika odbył się w miniony piątek. Jako jego współbracia z serca dziękujemy za wszelkie złożone nam wyrazu współczucia oraz za niezwykle dobre, pełne miłości osobiste świadectwa wielu z was na temat o. Ludwika – te wyrażone osobiście i w Internecie. Otaczamy naszą wdzięcznością siostry albertynki, które do ostatnich chwil życia ojca Ludwika pełniły względem niego troskliwą opiekę, dziękujemy także pani doktor Małgorzacie Cygan i pani pielęgniarce Dorocie Kleszowskiej, które przez szereg lat dbały o naszego współbrata. Was wszystkich prosimy o modlitwę w jego intencji.

3. Ksiądz biskup Jan Piotrowski w związku w trwającą epidemią udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej. Dyspensa obejmuje osoby starsze, chore, osoby opiekujące się małymi dziećmi lub osobami chorymi, osoby, które z jakiegokolwiek powodu czują obawę przed zarażeniem oraz wszystkie osoby przebywające na kwarantannie.

Ksiądz biskup prosi, aby zachowując świętość dnia Pańskiego, mimo niemożności osobistego uczestnictwa we mszy św., wziąć udział w transmisji w środkach społecznego przekazu oraz więcej czasu poświęcić na modlitwę w rodzinach.

W naszym kościele, w świetle obowiązujących przepisów podczas liturgii może przebywać 114 osób. W niedzielę odprawiamy dodatkową mszę św. o godz. 15.30. Przypominamy  o konieczności zachowania dystansu, zakrywania ust i nosa oraz prosimy o korzystanie z płynu do dezynfekcji. Wszystkie msze św. są transmitowane w Internecie na naszej stronie, oraz niektóre niedzielne na naszym profilu na Facebooku.

4. Jutro na 19.15 zapraszamy na msze św. i uwielbienie w ramach wspólnoty Odnowy
w Duchu Świętym. Msze św. dla tej wspólnoty będą odbywały się zgodnie z planem, co dwa tygodnie, natomiast spotkania formacyjne zostają zawieszone.

5. Do końca października nabożeństwo różańcowe odprawiamy o godz. 17.30.

6. Zaplanowana na środę uroczystość ponownego poświęcenia odnowionej kaplicy bł. Wincentego Kadłubka została przełożona ze względu na obecną sytuacje na dzień 8 marca 2021 roku.

7. W najbliższą niedzielę będziemy przeżywali uroczystość Wszystkich Świętych. Informujemy, że zgodnie z decyzją księdza biskupa Jana, w tym roku nie będą sprawowane msze św. na cmentarzu. Wszystkie intencje zamówione na godzinę 12.00 i 14.00 dnia 1 listopada, zostaną odprawione w naszej świątyni. Nie odbędzie się też zwyczajowa procesja różańcowa połączona z modlitwami za zmarłych.

W związku z tym informujemy, że za tydzień, msze św. w kościele będą odprawione o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 12.00, 14.00, 15.30 i 18.00. O godz. 17.30 różaniec za zmarłych połączony z wypominkami.

Polscy biskupi usilnie zachęcają, aby tradycyjne nawiedzenie cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych oraz w dniu Wiernych Zmarłych rozłożyć w czasie. Biskupi proszą, aby na cmentarz udać się kilka dni wcześniej lub później, tak aby zminimalizować możliwość zarażenia.

W dniach oktawy uroczystości Wszystkich Świętych (od 1 do 8 listopada) za pobożne nawiedzenie cmentarza, modlitwę za zmarłych oraz w intencjach Ojca świętego można było zyskać odpust zupełny ofiarowany za zmarłych. W tym roku ta możliwość została rozszerzona na cały miesiąc listopad.

8. Tradycyjnie w zakrystii oraz na furcie klasztornej przyjmujemy wypominki. W tym roku nie będzie możliwości zamówienia wypominków na cmentarzu. Ofiara, którą złożycie przy okazji wypominków – jednorazowych, półrocznych i rocznych będzie przeznaczona na ogrzewanie kościoła i klasztoru. Modlitwę za zmarłych polecanych w wypominkach półrocznych i rocznych rozpoczniemy od pierwszej niedzieli Adwentu, czyli dnia 29 listopada br.

9. Informujemy, że w piątek w nowej kotłowni zostały zamontowane nowe piece. Ufamy, że w tym tygodniu rozpoczną one swoją pracę. Szczegółowe rozliczenie z tej inwestycji przedstawimy w niedzielę 8 listopada.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej, którą można nabyć w zakrystii.

11. Wszystkim przeżywającym w najbliższym czasie imieniny lub jubileusze składamy najserdeczniejsze życzenia. Obejmujemy naszą modlitwą wszystkich dotkniętych przez epidemię oraz życzymy im szybkiego powrotu do pełni sił. Wam wszystkim, niech Bóg hojnie pobłogosławi przez wstawiennictwo bł. Wincentego Kadłubka.

12. W minionym tygodniu pożegnaliśmy Janinę Tabor, Kazimierę Barańską, Mariannę Łataś oraz o. Ludwika Kumaszkę. Módlmy się w ich intencji. Wieczny odpoczynek, racz im dać, Panie…

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini