Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Z okazji uroczystości Wniebowzięcia NMP prezentujemy kazanie jednego z najwybitniejszych pisarzy cysterskich - bł. Elreda z Rievaulx.

Mnich czy chrześcijanin w ogóle, podąża drogą utorowaną przez Pana: zarówno w odejściu od świata, jak i w walce duchowej z pokusami, które przynosi życie codzienne.

Kazanie I św. Bernarda na Wniebowzięcie Najśw. Maryi Panny wchodzi w skład maryjnego korpusu pism Doktora Miodopłynnego, który stanowi, wbrew pozorom, jedynie niewielką część jego ogromnej spuścizny piśmienniczej. Opat z Clairvaux, poruszając temat Wniebowzięcia Maryi, nie wchodzi w rozważania właściwe późniejszej teologii spekulatywnej, jego spojrzenie na tę tajemnicę jest naznaczone głębokim rozumieniem Maryi w dziejach zbawienia z jednej strony, a z drugiej – osobistym doświadczeniem jej macierzyńskiej miłości i poczuciem wdzięczności za nią.

Publikujemy broszurę zawierającą śpiewy przygotowane na tegoroczne uroczystości w opactwie w Jędrzejowie (śluby wieczyste i święcenia diakonatu) i Wąchocku (śluby wieczyste). Planowany repertuar pochodzi niemal w całości z tradycji cysterskiej, sięgającej swymi korzeniami XII wieku i składa się nań kolejno:

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie