Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Uroczyste nieszpory pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz spektakl teatralny przygotowany przez kleryków stanowiły centrum sandomierskich obchodów 250 rocznicy beatyfikacji Mistrza Wincentego.

Aprobaty kultu Wincentego Kadłubka, prepozyta sandomierskiego, biskupa krakowskiego i wielkiego kronikarza Polski dokonał papież Klemens XIII. Wraz z tym aktem Kościół mógł czcić bł. Mistrza Wincentego i modlić się przez jego wstawiennictwo.

Z okazji przypadającej rocznicy w Seminarium Duchownych zostały odprawione uroczyste nieszpory pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. We wspólnej wieczornej modlitwie uczestniczyli: bp senior Edward Frankowski, wychowawcy i studenci seminarium oraz prałaci i kanonicy Kapituły Katedralnej.

Podczas homilii ks. Jan Biedroń, rektor seminarium wskazał na środki uświęcenia życia, jakimi wyróżniał się bł. Wincenty. – Wielkość Wincentego, zwanego Kadłubkiem płynie z jego świętości, z jego przyjaźni z Bogiem. On także i dziś wskazuje drogę, jak należy żyć, aby dojść do Boga. (…) Świętość jest ponadczasowa, gdyż jest zakotwiczona w Bogu. Autor Listu do Hebrajczyków w przywołanym przed chwilą fragmencie podpowiada, abyśmy pozwolili działać Bogu, by On prowadził nas jak pasterz prowadzi swoje owce, aby kształtował nasze życie w posłuszeństwie. Dlatego w święto katedry św. Piotra, dziękujemy za błogosławionego Wincentego Kadłubka i stając przy następcy Piotra – papieżu Franciszku mamy świadomość, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła podkreślał ks. J. Biedroń.

Na zakończenie wspólnej modlitwy bp Krzysztof Nitkiewicz podzielił się wspomnieniami z niedawnej wizyty ad Limina w Rzymie i przywołał słowa papieża Franciszka dotyczące formacji seminaryjnej. – Ojciec Święty wskazał na potrzebę większego zaangażowania kleryków w różne formy apostolatu. Świadomość, że jesteście potrzebni ludziom, że z Bożą pomocą możecie dla nich wiele zrobić, zmotywuje was jeszcze bardziej do pracy nad sobą i do gorliwości w nauce. Wzorem takiej gorliwości, apostolskiej, naukowej i społecznej, był również bł. Wincenty Kadłubek, który mówił, że dla serca spragnionego nawet pośpiech jest zwłoką Nie odkładajcie niczego na jutro, szczególnie jeśli chodzi o dobre uczynki – mówił bp Nitkiewicz.

Po wspólnej modlitwie alumni IV rocznika seminarium przedstawili program artystyczno-teatralny o bł. Wincentym Kadłubku ukazując kolejne etapy jego życia oraz podejmowane zadania i posługi dla Kościoła i społeczeństwa.

ks. Tomasz Lis / www.diecezjasandomierska.pl

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie