Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W środę, 22 maja, do naszego cysterskiego sanktuarium przybyła pielgrzymka Rodziny Szkół Imienia Świętych i Błogosławionych Diecezji Kieleckiej. Na spotkanie złożyły się msza św., zwiedzanie opactwa oraz uroczysta akademia w Szkole Podstawowej w Prząsławiu.

W pielgrzymce wzięły udział delegacje uczniów i nauczycieli z poniższych szkół:

Szkoła Podstawowa im. św. Huberta w Mstyczowie
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rokitnie
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Skorzeszycach
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Stanisława Kostki w Kielcach
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki w Kielcach
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Maryi z Nazaretu w Kielcach
SP im. Jana Pawła II w Sobkowie
Szkoła Podstawowa im. bł. Wincentego Kadłubka w Prząsławiu

Organizatorem wydarzenia był ks. Waldemar Wiśniowski, diecezjalny duszpasterz wychowawców i nauczycieli oraz opiekun Rodziny Szkół. Mszy św. przewodniczył najprzewielebniejszy ojciec Rafał Ścibiorowski, opat jędrzejowski, on też skierował do pielgrzymów Słowo Boże.

Po mszy św. delegaci szkół mogli zwiedzić kościół oraz klasztor, wraz z najstarszymi reliktami, poznać historię bł. Wincentego oraz duchowość cystersów. W rolę przewodnika wcielił się Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, historyk z wykształcenia i pasjonat ziemi jędrzejowskiej.

Dalsza część spotkania miała miejsce w Szkole Podstawowej w Prząsławiu, gdzie gości podjął dyrektor Krzysztof Rudnicki, wraz z gronem pedagogicznym i społecznością uczniowską. Tam odbyła się uroczysta akademia podczas której przybliżono postać Mistrza Wincentego oraz wręczono pamiątkowe dyplomy.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie