Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Bożonarodzeniowa radość znalazła swoje przedłużenie w ważnym wydarzeniu, którego bohaterem był nasz najmłodszy współbrat. 4 stycznia br., po Laudesach, w obecności konwentu jędrzejowskiego, brat Mikołaj otrzymał habit i rozpoczął kanoniczny nowicjat.

Obrzędowi obłóczyn, który inicjuje właściwą formację do życia cysterskiego, przewodniczył opat Edward Stradomski. Po odczytaniu Reguły i wyrażeniu woli trwania w monastycznej wspólnocie, brat Mikołaj został obleczony w białą tunikę, szkaplerz i pas tegoż koloru.

Tym samym rozpoczął nowicjat, szczególny czas w formacji każdego mnicha. Ogólny cel tego okresu (trwa minimum rok) mieści się w jego dwóch aspektach: po pierwsze nowicjusz poznaje wymagania życia klasztornego i świadomie przygotowuje się do złożenia pierwszej profesji jako początkowego kroku w kierunku definitywnego zaangażowania się i przyjęcie zobowiązań z niej wypływających, po drugie czas nowicjatu daje możliwość społeczności klasztornej obserwowania i orzeczenia o zdatności i dojrzałości nowicjusza do złożenia profesji zakonnej. Formacja nowicjacka odbywa się pod kierunkiem Magistra i ma na celu m.in. wdrożenie nowicjuszom cnót ludzkich i chrześcijańskich, wprowadzenie do pogłębionego życia modlitwy, wyjaśnienie prawd wiary, przygotowanie do rozumienia i praktykowania życia liturgicznego, ponadto zaznajomienie nowicjuszy z historią, charyzmatem, duchem i dyscypliną Zakonu Cysterskiego. Zwieńczeniem nowicjatu są monastyczne śluby czasowe.

Bratu Mikołajowi życzymy obfitych łask Bożych i obiecujemy naszą modlitwę.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie