Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Nasze cysterskie archiopactwo po raz kolejny włączyło się w Europejską Noc Muzeów. 13 maja br. udostępniliśmy nasze wnętrza wszystkim, którzy pod opieką przewodnika chcieliby je poznać i zanurzyć się w niezwykły świat średniowiecznego klasztoru.

Tego wieczoru nasz zespół klasztorny zwiedziło pod tysiąc osób. Byli to jędrzejowianie, ale także ich goście, okoliczni mieszkańcy a także ci, którzy przybyli z odległych zakątków. W związku z dużym zapotrzebowaniem ustalono trzy oprowadzania (dotychczas były dwa). O godzinie 20.30 pierwszą grupę, dedykowaną dzieciom, po cysterskich wnętrzach oprowadził o. proboszcz Jakuba Zawadzki. O godzinie 21.15 na zwiedzających (całe rodziny) czekała nie lada gratka, bowiem przewodnikami po zabytkowym opactwie byli wespół o. Jakub Zawadzki, proboszcz i kustosz cysterskiej parafii oraz Marcin Piszczek, burmistrz Miasta Jędrzejowa, z wykształcenia historyk. O godzinie 22.00 w podróż po klasztornych tajemnicach zabrał odwiedzających brat nowicjusz Szymon Juszczyński.

Cieszymy się, że wspólnie z wieloma partnerami (Muzeum im. Przypkowskich, Kolejka Wąskotorowa, siedziby Policji, Straży Pożarnej, JCK, Trafostacja, pracownie rzemieślnicze i malarskie, i wiele innych) mogliśmy tej niezwykłej nocy udostępnić nasze wnętrza dla odwiedzających, opowiedzieć im swoją historię i zainspirować.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie