Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Z pewnością dla wielu osób to wydarzenie jest w jakimś stopniu sentymentalne. Od kilku dni trwa rozbiórka dawnego klasztoru siostr dominikanek.

Niestety jego stan nie pozwalał na jego zachowanie, a remont wielokrotnie przewyższałby koszt postawienia nowego obiektu w tym miejscu. W ostatnich latach, mimo postępującej degradacji, w budynku działy się liczne złe i niepożądane przez nas rzeczy. Wielu jędrzejowian ma piękne wspomnienia związane z tym miejscem, ale idziemy razem do przodu. Rozbieramy budynek, porządkujemy teren. Jednocześnie informujemy, że w najbliższych latach nic w tym miejscu nie powstanie. Ale pomysły są i ufamy, że w chwili realizacji ucieszą jędrzejowian i gości.

Podejmowane przez nas działania, mimo iż obiekt nie jest zabytkiem, zyskały stosowne, pozytywne decyzje Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Przy okazji inwestycji zostaną przeprowadzone badania archeologiczne, dokumentujące istnienie obiektu oraz procesy zachodzące w bliskości klasztoru na przestrzeni wieków.

Foto: Piotr Jankiewicz

 

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie