Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Czy przyszły rok 2023, w którym przypada 800 rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka, w całej Polsce, zostanie ogłoszonym rokiem Mistrza Wincentego? Decyzję w tej sprawie, do końca marca podejmie Sejm RP. Starania trwają.

W minionych dniach, z inicjatywy burmistrza Jędrzejowa, pismo do najwyższych władz państwowych – prezydenta, premiera, marszałek sejmu i innych, z prośbą o ustanowienie uchwałą sejmową najbliższego roku, szczególnym czasem odniesienia oraz popularyzacji osoby, twórczości i dziedzictwa Mistrza Wincentego podpisali opat klasztoru o. Rafał Ścibiorowski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski oraz burmistrz miasta Marcin Piszczek.

Prośba o wsparcie tej inicjatywy została przekazana m.in. panu posłowi Krzysztofowi Lipcowi, panu wiceministrowi MSZ Piotrowi Wawrzykowi i pani wiceminister MS Annie Krupce.

W wywiadzie dla Gazety Jędrzejowskiej, inicjator tego ważnego wydarzenia, pan Marcin Piszczek podkreślił, iż

– W 2023 r. przypada 800. rocznica śmierci Wincentego Kadłubka, biskupa krakowskiego, kronikarza, który ostatnie lata życia spędził w klasztorze cystersów w Jędrzejowie. Rocznica ma wymiar nie tylko lokalny, ale znacznie szerszy, ogólnopolski, bo przecież Wincenty Kadłubek uważany jest za ojca kultury polskiej. Dlatego nie tylko my jędrzejowianie, ale wszyscy Polacy powinni pamiętać o swoim wybitnym przodku.

Z kolei opat naszego klasztoru, zauważył, że

– Zależy nam, aby ta wspólna inicjatywa miała swój pozytywny finał. Mistrz Wincenty jest ważną dla naszej społeczności osobą, a w kontekście 800. rocznicy śmierci warto, by Polacy mieli okazję przypomnieć sobie jego rolę w dziejach naszego narodu.

Goście naszego Archiopactwa na swoich profilach w mediach społecznościowych poinformowali o fakcie przekazania prośby w tej sprawie i zapewnili o swoim osobistym zaangażowaniu i wsparciu.

(z ich profili  w mediach społecznościowych pochodzą poniżesze zdjęcia)

 

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini