Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Już po raz dwudziesty pierwszy odbył się Diecezjalny Dzień Ministranta. W tym roku pod hasłem „Tak jak święty Józef” posługujący przy ołtarzu spotkali się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Ponad sześciuset chłopców uczestniczyło w Eucharystii, podczas której błogosławieństwo otrzymali nowi lektorzy Liturgicznej Służby Ołtarza.

- Niezmiernie cieszę się z obecności ministrantów po rocznej przerwie związanej z pandemią. Pokazujemy, że wszyscy razem jesteśmy razem jedną rodziną, która kroczy za Bogiem, realizuje swoje powołanie i trwa przy Chrystusie. Cieszę się tym wyjątkowym dniem, pomimo deszczu. Tu w kościele widzimy jaką jesteśmy siłą – powiedział ksiądz Mariusz Kałka, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza.

Mszy Świętej przewodniczył ojciec opat Rafał Ścibiorowski. W homilii mówił o godności i odpowiedzialności, związanej ze służbą przy ołtarzu.

- Widzicie liturgię z bardzo bliska, bo jesteście przy Ołtarzu Pańskim. Widzicie to jako Dzieci Boże, o których Jezus Chrystus powiedział „Pozwólcie im przychodzić do Mnie i nie zabraniajcie im”. Wielkie bogactwo Kościoła zostaje pozostawione w waszych rękach. Bądźcie wytrwali, zagorzali w modlitwie, bądźcie świadkami wobec kolegów i koleżanek w klasie – powiedział kaznodzieja.

Następnie ministranci, którzy ukończyli kurs lektorski otrzymali błogosławieństwo do pełnienia nowej funkcji przy Ołtarzu. Przyrzekli rozważanie słowa Bożego i bycie jego świadkami w codziennym życiu. Otrzymali także krzyże.

Po mszy świętej na ministrantów czekało wiele atrakcji. Swój sprzęt zaprezentowała Policja, Straż Pożarna i Służba Więzienna. Dla ministrantów dostępna była także ścianka wspinaczkowa. Na scenie zaprezentował się iluzjonista Konrad Mościński a także raper i ewangelizator Jacek HERES Zajkowski. Wśród ministrantów obecnych w Jędrzejowie rozlosowane zostały nagrody.

Tekst i zdjęcia: Wojciech Dudkowski/Radio eM Kielce

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini