Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W czwartek 16 września odbył się w Jędrzejowie jeden z koncertów Mid Europe Early Music Festival - II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej imienia Wincentego z Kielc. Piękna muzyka klasyczna rozbrzmiała w murach klasztoru Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.

Koncert Academii Kielcensis odbywał się w ramach Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej imienia Wincentego z Kielc. Poprzednia edycja festiwalu odbywała się wyłącznie w Kielcach, w katedrze oraz Pałacu Biskupów. Tegoroczna jest wyjątkową, odbywającą się w różnych miejscach Ziemi Świętokrzyskiej.

Academia Kielcensis - International Early Music Academy jest międzynarodową akademią muzyki dawnej. Uczestnicy akademii w przeciągu tygodnia pracują wraz z muzykami, którzy specjalizują się w muzyce dawnej (XVII, XVIII wiek) dając koncerty w zabytkowych kościołach regionu: w Kolegiacie Wiślickiej, na Świętym Krzyżu, w Wąchocku, Tarczku, na Karczówce i w klasztorze cystersów w Jędrzejowie.

W jędrzejowskim klasztorze zaprezentowali się zebranym nie tylko polscy utalentowani studenci, ale również studenci z Ukrainy, dający popis swoim muzycznym talentom grając na instrumentach takich jak między innymi klawesyn, pianoforte czy wiolonczela barokowa.

Organizatorami festiwalu są Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Schola Cantorum Kielcensis i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Współorganizatorami są Muzeum Narodowe w Kielcach, Parafia Katedralna w Kielcach, Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Tekst i zdjęcia: Mateusz Zapart/Echo Dnia

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini