Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

„Obecność ojca naszego zakonu, pośród naszej cysterskiej wspólnoty w Jędrzejowie, jest dla nas wielkim błogosławieństwem” – tak podczas mszy św. konwentualnej mówił ojciec opat Rafał. Od wtorkowego wieczoru w naszej wspólnocie jest obecny o. Mauro Giuseppe  Lepori, opat generalny naszego zakonu, który przybył z Rzymu do Polski z kilkudniową wizytą. I rzeczywiście, zgodnie ze słowami opata, jest to czas owocny i błogosławiony.

W środę przed południem opat generalny długo rozmawiał z opatem Rafałem, później z całą wspólnotą uczestniczył w Bożym oficjum i obiedzie. W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z panem starostą Pawłem Faryną i panem burmistrzem Marcinem Piszczkiem. Następnie ojciec opat Maur modlił się przy relikwiach bł. Wincentego Kadłubka w odnowionej kaplicy oraz obejrzał wszystkie miejsca, które w ostatnich latach były przedmiotem naszej troski i remontowo-konserwatorskich działań. Dzięki tym rozmowom, ojciec opat generalny poznał historię opactwa w Jędrzejowie, zasługi Mistrza Wincentego, oraz naszą obecną działalność, w tym także plany i cele, które jako wspólnota sobie wyznaczyliśmy.

Wieczorem, w klasztornych ogrodach, odbyło się braterskie spotkanie całej wspólnoty. W tym radosny wydarzeniu uczestniczył także pasterz diecezji kieleckiej, ksiądz biskup Jan Piotrowski. Opat generalny podzielił się aktualnymi sprawami dotyczącymi naszego cysterskiego życia na całym świecie oraz wyraził radość z pobytu w naszej wspólnocie.

W czwartek ojciec opat Maur wyjedzie do opactwa w Szczyrzycu, aby tam przewodniczyć kapitule polskiej kongregacji zakonu oraz wziąć udział w benedykcji nowego opata.

Na zdjęciu: opat generalny o. Mauro Giuseppe Lepori, w towarzystwie opata Rafała i przeora Brunona

gen1

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini