Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego, osoby konsekrowane z Diecezji Kieleckiej odnowiły swoje przyrzeczenia wobec Boga, Kościoła i swoich przełożonych. Modlitwie przewodniczył o. Rafał Ścibiorowski, opat naszego klasztoru.

W budynku Wyższego Seminarium Diecezji Kieleckiej zebrane osoby życia konsekrowanego przywitał ks. prałat Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. Przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest od 1997 roku w Święto Objawienia Pańskiego, a ustanowił go święty Jan Paweł II. - Ze względów praktycznych, Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego obchodzimy dziś 30.01), aby 2 lutego mogły obchodzić go parafie, oraz posługujące w nich osoby konsekrowane - wyjaśnił.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił ojciec Rafał Ściborowski, opat z Jędrzejowa. Mówił o powołaniu i codzienności życia osób konsekrowanych. Zwrócił uwagę na różnorodną działalność poszczególnych zakonów. - Część z was, jako osoby konsekrowane, opiekuje się dziećmi, otwieracie Okna Życia, modlicie się za nienarodzonych. Część z was, jako gałąź nazaretańska, prowadzicie szkoły, tak jak w średniowieczu, kiedy klasztory były potęgą uniwersytetów, nauki, kultury. Część zakonów dba o godną śmierć w hospicjach, jak siostry Albertynki w Miechowie, aby pomimo choroby, bólu i cierpienia, którego każdy z nas się boi, poprzez modlitwę, habit, opiekę, w tych trudnych dla pacjentach chwilach życia być z nim, pocieszyć, otoczyć opieką i życzliwością, pozwolić godnie przeżywać sędziwą starość i godnie z tego świata odchodzić. Część z was prowadzi życie ukryte, za klauzurą, kontemplując Boga - powiedział opat.

Ojciec Rafał Ściborowski zwracał też uwagę na strój, noszony przez zakonników - Kiedy poszedłem do przedszkola, dzieci zapytały mnie „Dlaczego ksiądz ma biało-czarny habit i co to znaczy?”. Nie możemy zwalniać się od noszenia stroju zakonnego czy kapłańskiego, bo to jest nasze świadectwo - zaapelował.

Po homilii, obecne osoby konsekrowane odnowiły swoje przyrzeczenia czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego Biskup Kielecki Jan Piotrowski odprawi 2 lutego o godz. 6.30 przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej mszę w intencji osób konsekrowanych. Transmitować ją będzie Radio eM Kielce.

tekst i zdjęcia za: em.kielce.pl

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini