Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

We wrześniu 2019 roku przez 3 dni i 3 noce trwały zdjęcia do filmu o zabytkowych, barokowych organach, które znajdują się w naszym archiopactwie. W niedzielę, 12 stycznia po ponad trzech miesiącach prac nad montażem, film został opublikowany na portalu YouTube.

Blisko 15-minutowa produkcja odkrywa tajemnice najstarszego w Polsce klasztoru Cystersów, a przede wszystkim opowiada o unikatowym instrumencie, który się w nim znajduje. Film powstał z myślą o promocji archiopactwa, organów oraz stał się możliwością zebrania pieniędzy na ich renowację.

Zabytkowe, barokowe organy jakie znajdują się w Archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie były pierwowzorem słynnych organów w Gdańsku-Oliwie. Posiadają unikalne rozwiązania techniczne. Obecnie wymagają gruntownej renowacji, a w zbiórce pieniędzy na ten cel może pomóc film, który w niedzielę, 14 stycznia został opublikowany na portalu YouTube. Zdjęcia do produkcji powstawały na początku września 2019 roku.

organy duze

foto: Piotr Waleron/Aby zobaczyć film kliknij w zdjęcie

W filmie lektor Marcin Madej opowiada:

-"Kościół Ojców Cystersów słynie z wyjątkowego zabytku, interdyscyplinarnego arcydzieła. Barokowe organy powstały w latach 1745-1754 przez organmistrza Józefa Sitarskiego przy współpracy z Ignacym Foglerem z Warszawy. Majestatyczny okazały prospekt organowy przykuwa uwagę każdego pielgrzyma nawiedzającego kościół Ojców Cystersów w Jędrzejowie. Sekcja główna otrzymała formę wklęsłego półkola. Organy niczym ołtarz, wypełniają zachodnią część nawy głównej i stanowią swoistą przeciwwagę architektoniczną dla ołtarza głównego. (...) Organy w Archiopactwie Ojców Cystersów w Jędrzejowie są unikalnym zabytkiem światowej klasy. Stanowią jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Europie." - słyszymy w filmie.

Pomysłodawcą inicjatywy był organista parafii błogosławionego Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, Grzegorz Pruski:

- W ciągu trzech dni i trzech nocy we wrześniu zeszłego roku powstawały kadry oraz nagrywany był dźwięk do filmu, który od dwóch dni możemy oglądać na kanale YouTube. Zależało nam na tym, aby dźwięk, który w tej produkcji jest niezwykle ważny, a nawet najważniejszy, miał jakość studyjną. Dlatego dźwięk nagrywany był nocą - opowiada Grzegorz Pruski.

- Film powstał przede wszystkim dlatego, by zainteresować i poinformować ludzi o tym, że w Jędrzejowie znajduje się tak wyjątkowy instrument. Organy te są niezwykle cennym zabytkiem pod względem historycznym i muzycznym, ale obecnie wymagają gruntownego remontu. Instrument trzeba ratować i dlatego z myślą o ich renowacji powstał ten film. Pragniemy zebrać odpowiednią kwotę, by najpierw zrobić badania organologiczne, zbadać co zostało w nich wymienione, a następnie powrócić do ich pierwotnego kształtu i brzmienia. Mamy nadzieję, że film pomoże w tej zbiórce - mówi organista Grzegorz Pruski.

Film o barokowych, jędrzejowskich organach, mogą obejrzeć również widzowie z zagranicy, ponieważ produkcja opatrzona jest napisami w języku angielskim. Tłumaczenie na język angielski przygotowała Elżbieta Fesnak-Przybylska.

W filmie "Organy Archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie" występują Marcin Ciba, konserwator dzieł sztuki oraz ojciec Bruno Paterewicz, przeor Archiopactwa. Usłyszymy śpiew chorału w wykonaniu ojca Grzegorza Brodackiego z Archiopactwa Cystersów. Utwory organowe: D. Buxtehude - "Passacaglia in d", J.C.F. Fischer - "Chaconne in F" w wykonaniu muzyka i organisty Pawła Wróbla. Zdjęcia wykonali: Jakub Garbacz i Michał Daleszczyk, zdjęcia z powietrza wykonał Grzegorz Pruski. Realizacją filmu zajęła się firma fonograficzna ARS Sonora, Jakuba Garbacza.

za: https://jedrzejow.naszemiasto.pl/powstal-film-o-zabytkowych-organach-u-cystersow-w/ar/c1-7508719

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini