Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Z radością informujemy, iż dzięki waszej modlitwie, staraniom klasztoru oraz życzliwości wielu osób, otrzymaliśmy kolejne rządowe wsparcie w dziele renowacji klasztoru.

Pan premier zgodził się przeznaczyć 664 tyś. zł. na remont elewacji klasztoru cystersów w Jędrzejowie. Nasze archiopactwo, najstarsze w Polsce jest symbolem wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie, ale także miejscem doniosłych wydarzeń w historii Polski. Sam budynek przylegającego do kościoła klasztoru jest wpisany do rejestru zabytków od ponad półwiecza. Stąd podlega szczególnej ochronie.

Przez wiele lat, dla nas – mnichów, mieszkańców klasztoru – jego remont był niezwykle problematyczny. Mamy w świadomości, że wszyscy odwiedzający zespół klasztorny w pierwszym rzędzie oglądają kościół i jego otoczenie – tam prace trwają od wielu lat, zaś sam klasztor z zewnątrz podlegał coraz większej dewastacji. Ostatnia renowacja polegająca na wymianie tynków odbyła się w okresie międzywojennym.

Sami z siebie, z ofiarności wiernych i naszych jakikolwiek oszczędności, nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić remontu podlegającego przepisom ustawy o ochronie zabytków. Teraz – dzięki osobistemu zaangażowaniu pana premiera – stało się to możliwe.

Link do artykułu i filmu z momentu ogłoszenia decyzji TUTAJ.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wiosny tego roku.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini