Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Tajemnica Wielkiego Czwartku koncentruje się na Eucharystii i Kościele. Tylko dzięki tym dwom rzeczywistościom możemy mieć udział w zbawieniu, które wysłużył nam Pan Jezus przez swoją mękę. Sakramentalne kapłaństwo, do którego zaprasza niektórych wiernych, ma rolę służebną wobec tych dwóch rzeczywistości.

Przez gest umycia nóg apostołom nasz Pan daje nam znak, że tym, co naprawdę liczy się we wspólnocie wierzących jest duch służby. Każdy kto chce być Jego uczniem, powinien tak jak On umieć uniżyć się przed swoimi braćmi i siostrami, a kiedy trzeba, oddać za nich życie. Tak więc w obrzędzie Mandatum, czyli w obrzędzie obmycia nóg, o. opat powtórzył ów gest samego Chrystusa Pana: umył nogi wybranym dwunastu mężczyznom, którzy reprezentują dwunastu apostołów. Wśród nich byli nasi parafianie, wielu z nich to ojcowie rodzin, kapłani domowego Kościoła, reprezentanci młodzieży bierzmowanej w tym roku, a także dwóch członków tutejszej wspólnoty cysterskiej: o. Marek, mający za sobą ponad 30 lat życia zakonnego i br. nowicjusz Szczepan, który jest z nami zaledwie kilka miesięcy.

W czasie tej mszy świętej w pewnym momencie przestają grać organy i bić dzwony. Ten symbol wymownie podpowiada nam, że nie czas jeszcze na huczne świętowanie. Choć w Wieczerniku dzieją się wielkie rzeczy, jest on jednocześnie dla naszego Zbawiciela początkiem osamotnienia, lęku, pojmania, ubiczowania, okrutnej męki…

Foto © Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini