Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Z radością zapraszamy do uczestnictwa w autokarowej pielgrzymce na Litwę. Planowany termin to 2-7 lipca 2016 roku. Zapoznaj się ze szczegółowym programem i wyrusz z nami!

 

Trasa:

Jędrzejów – Warszawa – Sokółka – Wilno – Szawle – Troki – Kowno – Jędrzejów

(Pielgrzymka autokarowa)

 

Termin: 2-7.07.2016

 

Dzień 1: Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych, przejazd przez Polskę do Warszawy, zwiedzanie: Świątynia Opatrzności Bożej, Trakt Królewski, Stare Miasto, Grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2: Śniadanie, wyjazd z Warszawy, przejazd na Suwalszczyznę, Sokółka – miejsce cudu Eucharystycznego. Przejazd do Wilna. Obiadokolacja w restauracji ludowej i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Dzień 3: Msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. Zwiedzanie Starówki wileńskiej, a mianowicie: cerkiew Świętego Ducha z relikwiami męczenników wileńskich, klasztor bazylianów wraz cerkwią Świętej Trójcy oraz Celą Konrada, ratusz, zaułek gotycki z kościołem św. Anny i Bernardynów, dom, w którym mieszkał A. Mickiewicz, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z obrazem Jezusa Miłosiernego namalowanym przez E. Kazimirowskiego według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej, katedra wileńska z kaplicą i relikwiami św. Kazimierza, byłe mieszkanie bł. ks. Michała Sopoćki, gdzie został namalowany obraz “Jezu ufam Tobie“ oraz Domek na Antokolu, w którym mieszkała św. Faustyna Kowalska, gdzie Pan Jezus w 1935 podyktował jej tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego. Zwiedzanie największego i najpiękniejszego cmentarza polskiego na Rossie – najstarszego cmentarza wileńskiego z grobowcem matki Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego serca, a także nagrobkami szeregu innych wybitnych Polaków zasłużonych dla Ojczyzny. Obiadokolacja w ludowej restauracji, podczas której będą serwowane bliny żmudzkie oraz słynna zupa „Šiupininė“. Nocleg w hotelu.

Dzień 4: Śniadanie. Przejazd do Trok. Zwiedzanie ruin zamku na półwyspie, zamku Witolda na wyspie z bogatą kolekcją broni, porcelany, fajek, zegarków, mebli, trofeów myśliwskich itp. Następnie zwiedzanie kienesy – świątyni karaimskiej oraz ul. Karaimskiej z typowymi domkami karaimskimi. Degustacja dań regionalnych kuchni karaimskiej – kibinów. Rejs statkiem po jeziorze Galve z dwudziestoma wysepkami, podczas którego rozpościerają się przepiękne widoki przyrody, jak i pałacu Tyszkiewiczów. Przejazd do zagrody etnograficznej, gdzie nauczymy się wypiekać czarny litewski chleb. Każdy uczestnik uformuje swój bochenek chleba i włoży go do pieca, a później zabierze go do domu, aby poczęstować bliskich i przyjaciół. Gdy będzie się piekł chleb, zapoznamy się z najstarszymi przepisami chleba oraz tradycjami. Powrót do Wilna. Obiadokolacja w ludowej restauracji, podczas której będą serwowane litewskie cepeliny oraz degustacja czterech gatunków litewskiego piwa ze smażonym chlebem, wędzonymi uszami i serem. Nocleg w hotelu.

Dzień 5: Śniadanie w hotelu. Wyjazd z Wilna do Szawli na Górę Krzyży, niezwykłego sanktuarium, w którym naród litewski złożył kilkadziesiąt tysięcy krzyży wotywnych, zwaną także Świętą Górą, miejsce pielgrzymek i uroczystości religijnych oraz jedna z największych atrakcji turystycznych na Litwie. Zwiedzanie Szydłowa, kościoła i kaplicy NMP. W XVII w. odnotowano tu objawienie Matki Boskiej, która ukazała się dzieciom pasącym owce. Mieści się tu największe litewskie sanktuarium Maryjne, które podczas swej pielgrzymki do Krajów Bałtyckich odwiedził św. Jan Paweł II. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Kownie.

Dzień 6: Śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Kowieńskiej Starówki, a między innymi park Santakos wraz z pomnikiem Jana Pawła II, kościół Trójcy Świętej wraz z byłym klasztorem Bernardynek (obecnie Seminarium Duchowne), miejsce spotkania św. Jana Pawła II z biskupami Litwy, archikatedra śś. Piotra i Pawła, miejsce prywatnej modlitwy papieża. Wyjazd do Polski. Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

 

Cena: 180 E + 550 zł

 

Świadczenia:

– przejazd komfortowym autobusem lub busem

– 5 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2 lub 3-osobowych z łazienkami

– 5 śniadań i 5 obiadokolacji

– opieka pilota i przewodnika w j. polskim

– opieka duchowa kapłana

– codzienna msza św.

– ubezpieczenie NNW + KL

– bilety wstępów

– rejs statkiem

– pokaz wypiekania czarnego chleba

– degustacja karaimskich kibinów

– degustacja litewskiego piwa ze smażonym chlebem, wędzonymi uszami i serem

Cena nie zawiera:

– dopłaty do pokoju jednoosobowego

– dodatkowych napojów do obiadokolacji

– napiwków dla obsługi hotelowej, pilota i przewodników lokalnych

Ważne informacje:

– organizator zastrzega sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania w zależności od pogody, kondycji uczestników oraz godzin otwarcia obiektów

 

Zapisy i informacje:

o. Łukasz Borowiecki OCist

tel. 41/386 23 08

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie