Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Błogosławiony Wincenty Kadłubek po raz kolejny zgromadził wokół siebie tłumy wiernych, którzy z różnych stron przybyli do Jędrzejowa, aby uczestniczyć w dorocznym odpuście ku jego czci. Nasze sanktuarium przez cały dzień tętniło życiem w rytm kolejnych modlitw zanoszonych przez wstawiennictwo Ojca Kultury Polskiej.

Niedzielna uroczystość odpustowa była zwieńczeniem trzech dni duchowych przygotowań przez które naszych parafian przeprowadził tegoroczny kaznodzieja odpustowy – o. Marian Michasiów, franciszkanin konwentualny aktualnie pełniący posługę duszpasterza akademickiego we Wrocławiu.

Niebawem na naszej stronie internetowej będzie można przeczytać wszystkie wygłoszone wówczas homilie, których osią przewodnią była 800 rocznica zapalenia przez Wincentego Kadłubka wiecznej lampki przed Najświętszym Sakramentem. W czwartek wierni uczestniczyli w Mszy św. i procesji z relikwiami oraz w wieczornym różańcu na alejach, w piątek we Mszach świętych, procesji i wieczornej Drodze Krzyżowej, natomiast w sobotę we Mszy św. oraz procesji do Kopca Spotkania, gdzie według tradycji jędrzejowski konwent miał powitać Wincentego Kadłubka, który po porzuceniu godności biskupiej pieszo pielgrzymował do cysterskiego klasztoru, aby w nim dopełnić żywota.

Głównym uroczystościom odpustowym przewodniczył JE ks. bp Jan Piotrowski, pasterz diecezji kieleckiej, on też skierował do licznie przybyłych pielgrzymów Słowo Boże. W celebrze uczestniczyło także trzech cysterskich opatów: o. Piotr Chojnacki – opat prezes Polskiej Kongregacji Zakonu Cysterskiego z Krakowa-Mogiły, o. Dominik Chucher – opat szczyrzycki, o. Edward Stradomski – przełożony tutejszej wspólnoty. Przybył także o. Franciszek Ferensztajn – przeor ze Szklanych Domów, ks. Jerzy Siwiec – dziekan dekanatu jędrzejowskiego oraz liczni kapłani z okolicznych parafii.

Eucharystię sprawowaną przy ołtarzu polowym zakończyła Litania do bł. Wincentego oraz procesja z relikwiami po alejach. Wierni mieli także okazję uczcić błogosławionego Patrona poprzez pocałunek złożony na jego relikwiach.

Wieczorem w naszym archiopactwie odbył się wspaniały koncert finałowy XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbywały się we wszystkie soboty lipca i sierpnia. W odpustowy wieczór przed szczelnie wypełnionym publicznością kościołem wystąpili Bogusław Morka - tenor, Ryszard Morka - bas-baryton oraz Andrzej Płończyński – fortepian.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w minionych dniach nawiedzili nasze sanktuarium i modlili się przy grobie bł. Wincentego. Zachęcamy do dzielenia się z nami, kustoszami relikwii i strażnikami pamięci o bł. Wincentym, świadectwem wszelkich łask otrzymanych za jego wstawiennictwem. Być może pomoże to w doprowadzeniu do końca trwającego postępowania kanonizacyjnego.

foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 ofiary mini