Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Podczas niedzielnej sumy, wspólnie naszymi parafianami, modlili się uczestnicy 50-ego Jubileuszowego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

We Mszy świętej, której przewodniczył o. Edward Stardomski, opat jędrzejowski, wzięli udział m. in. pan poseł Andrzej Bętkowski, pan wicestarosta jędrzejowski, pani przewodnicząca rady powiatu jędrzejowskiego oraz wielu innych znamienitych gości.

Komendantem tegorocznego marszu był kapitan Piotr Augustynowicz. Grupie towarzyszył kapelan, ksiądz doktor Marcin Oleksy, który wygłosił Słowo Boże, zaś asystę liturgiczną przygotowała kawaleria marszowa.

Marsz szlakiem Kompanii, popularnie zwany Kadrówką czerpie swoją inspirację w historii Kompanii Kadrowej, która 6 sierpnia 1914 roku, na rozkaz Józefa Piłsudskiego, wyruszyła z krakowskich Oleandrów. Tego dnia, o godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin, dotarli 12 sierpnia do Kielc. I Kompania Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie