Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Znakomite teksty Jana Pawła II w mistrzowskiej interpretacji Jerzego Zelnika oraz fascynująca muzyka w wykonaniu Georgija Agartiny i Roberta Grudnia były treścią kolejnego sobotniego koncertu w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej trwającego w naszym opactwie.

„Dar i tajemnica” to wspólne przedsięwzięcie artystyczne aktora Jerzego Zelnika i Roberta Grudnia, organisty i dyrektora festiwalu. Jerzy Zelnik mówi, że jest to parateatralny spektakl, ułożony przez niego z poezji, która go zafascynowała, a miejsce, czyli wnętrze kościoła i atmosfera koncertu, uskrzydlają go.

– W takim miejscu wiara i rozum współdziałają ze sobą w przekazywaniu ważnych treści – mówi aktor. Spektakl został przygotowany z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Na koncert złożyły się fragmenty wiersza Juliusza Słowackiego o słowiańskim papieżu, utwory Karola Wojtyły i Jana Pawła II z „Tryptyku rzymskiego”, fragmenty przemyśleń z książki „Przekroczyć próg nadziei”.

– Ten rok został ogłoszony rokiem Jana Pawła II, dlatego też chcieliśmy dać wyraz pamięci i tego, jakie wielkie znaczenia niesie za sobą jego postać, a jego słowa skierowane do nas są wciąż aktualne – powiedział R. Grudzień. Piękne i ważne słowa dla każdego człowieka współbrzmiały z cudownie dobraną muzyką, która wykonali: ulubieniec jędrzejowski słuchaczy, Georgij Agratina i Robert Grudzień.

W najbliższą sobotę, 17 lipca, ważne wydarzenie, wystąpi bowiem Jędrzejowski Chór Miejski pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz. To kolejny akcent lokalny na festiwalu, wcześniej wystąpiły już chór nauczycielski „Melodia” pod dyrekcją Sabiny Zielińskiej i chór „Pasja” pod dyrekcją Marka Wolskiego. W czasie sobotniego koncertu wystąpią także artystki z Białorusi, sopranistka Tamara Reamez i organistka Kseniya Pogorelaya.

Serdecznie zapraszamy, godzina 19.00, wstęp wolny. Podczas koncertu zbierane są dobrowolne datki na rzecz odrestaurowania kościoła klasztornego.

 Za: www.jedrzejowska.net

Foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie