Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu "Cantica Sacra" zainaugurował XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w klasztorze cystersów w Jędrzejowie.

Zespół Cantica Sacra założony został w 2002 r. przez klawesynistkę i flecistkę barokową Paulinę Tkaczyk. Jego nazwa wywodzi się od tytułu zbioru kantat Henry’ego Du Monta. W Jędrzejowie zespół wystąpił w składzie: Paulina Tkaczyk – klawesyn, Klaudia Matlak – skrzypce barkowe i Katarzyna Puch – sopran. Panie zabrały słuchaczy w świat muzyki barokowej, wykonując utwory Antonio Vivaldiego i Georga Friedricha Haendla. Publiczność z zachwytem przyjęła występ zespołu, nagradzając go gromkim brawami. Nie obeszło się też bez bisów.

Kolejny koncert już najbliższą sobotę 11 lipca. Będzie to skłaniający do refleksji spektakl słowno -muzyczny, zatytułowany „Pontyfikat Jana Pawła II – dar i tajemnica”. Wystąpią Jerzy Zelnik – aktor, Georgij Agratina – fletnia Pana i cymbały oraz Robert Grudzień – organy.

Organizatorami festiwalu są: Archiopactwo Cysterskie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Sponsorami koncertów są: Urząd Miejski w Jędrzejowie, Starostwo Powiatowe, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Kielcach, firmy: Wojtrans, Vanstar, DP CleanTech, Pema Nawrot, Granity Marmury Jędrychowski, Elgór, Wydawnictwo Nowa Galicja, Decoration Laboratory oraz Fundacja im. Mikołaja z Radomia. Piękne wiązanki kwiatów dla artystów przygotowuje „Kwiatowy Warsztat” Tomasza Matli. Patronat medialny „Gazeta Jędrzejowska”. Wstęp na koncerty jest wolny, początek o godz. 19.00.

Za: www.jedrzejowska.net

Foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie