Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

W minioną sobotę w murach opactwa cystersów w Jędrzejowie odbył się kolejny koncert w ramach tegorocznego cyklu XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Melomani mogli wysłuchać recitalu organowego w wykonaniu Colina Andrewsa.

Artysta pochodzi z Wielkiej Brytanii, ale od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest wykładowcą na uniwersytecie w Indianie oraz jurorem najbardziej prestiżowych konkursów muzyki organowej na świecie. Występuje w wielu krajach, na wielu kontynentach. Jędrzejów stanowił jeden z przystanków na jego trasie koncertowej. Gość cieszył się, że może zagrać na pięknych, zabytkowych organach, perełce architektury.

Sobotni koncert był w istocie muzyczną podróżą po Stanach Zjednoczonych. Festiwalowa publiczność podążała szlakiem wyznaczonym przez pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na kontynent amerykański. Występ opatrzony był szerokim komentarzem słownym. W przerwach między utworami zostały przypomniane poszczególne pielgrzymki św. Jana Pawła II do obu Ameryk oraz ich główne przesłania. Jan Paweł II odwiedził USA aż siedem razy. Należy pamiętać, że każda jego wizyta w Stanach była wielkim świętem dla polonii amerykańskiej.

Główną atrakcją była jednak muzyka. W repertuarze znalazły się m.in. kompozycje Jana Sebastiana Bacha. Mogliśmy na nowo odkryć organy, które wydawałoby się, że dobrze znamy, choćby z niedzielnych nabożeństw. Przybyli goście odwracali głowy w kierunku chóru, licząc na to, że uda im się zobaczyć gwiazdę wieczoru. Taka okazja nadarzyła się oczywiście po zakończeniu występu.

W najbliższą sobotę, 16 sierpnia, kolejny koncert pod tytułem „Ave Maria oraz Pory roku Antonio Vivaldiego”; wystąpią Piotr Sadowski (skrzypce) oraz Zespół Barokowy im. Georga Philippa Telemanna. Początek koncertu o godz. 19:00, wstęp wolny. Zapraszamy!

tekst: jedrzejowska.net

Foto w zajawce: jedrzejowska.net

Foto poniżej: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie