Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Sobotni koncert poświęcony był Ukrainie i wizycie papieża Jana Pawła II w tym kraju w 2003 r., a także trudnym relacjom polsko-ukraińskim. Minutą ciszy uczczono pamięć Polaków, którzy 71 lat temu zginęli na Wołyniu z rąk żołnierzy UPA. Muzyce towarzyszyły fragmenty tekstów homilii Jana Pawła II, które wygłosił do Ukraińców. Georgij Agratina grał podczas koncertu na trzech instrumentach ludowych – fletni Pana, talince i cymbałach koncertowych. Niepowtarzalnie zabrzmiało adagio na cymbały i „Ave Maria” Franciszka Schuberta na organy i fletnię Pana.

Georgij Agratina od początku pontyfikatu Jana Pawła II jest zafascynowany jego postacią i jego działalnością. Z okazji kanonizacji polskiego papieża skomponował suitę rumuńską „Doina – Świętemu Janowi Pawłowi II” na fletnię Pana i organy, składającą się z trzech części. Program koncertu zakończył „Czardasz”, brawurowo zagrany na cymbałach. Po koncercie G. Agratina powiedział, że uwielbia przyjeżdżać do Jędrzejowa, gdyż jest tu wspaniała publiczność, która tak pięknie słucha. – A poza tym czuję się tutaj bardzo dobrze, gdyż są tu przyjaźnie nastawieni do życia ludzie – stwierdził artysta.

Owacją na stojąco podziękowała jędrzejowska publiczność Georgijowi Agratinie i Robertowi Grudniowi za wspaniały koncert, jaki dali w ostatnią sobotę w klasztorze cystersów. Jak się okazało, duet muzyków, podobnie jak festiwal, obchodzi 20-lecie wspólnej pracy artystycznej. Z tej okazji, na początku koncertu burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek podziękował muzykom za ich obecność w Jędrzejowie i za to, że dostarczają publiczności festiwalowej tak wiele artystycznych wzruszeń.

W najbliższą sobotę (19 lipca) wystąpi kwartet smyczkowy „Quatuor Europa”. W skład zespołu wchodzą: Cristain Ifrim – I skrzypce, Anna Radomska – II skrzypce, Jerzy Wojtysiak – altówka, Herwig Coryn – wiolonczela. Zespół powstał w 2000 r. z inicjatywy czwórki znakomitych muzyków, solistów najważniejszych orkiestr europejskich, których połączyło zamiłowanie do muzyki kameralnej. Każdy z nich reprezentuje inny kraj pochodzenia (Polskę, Belgię, Rumunię i Hiszpanię), ale łączy ich obecnie miejsce zamieszkania, w północnych prowincjach Hiszpanii (Nawarra). „Quatuor Europa” jest dzisiaj kwartetem o określonym jasno profilu i miejscu na muzycznej mapie Hiszpanii. Koncert będzie wzbogacony pokazem multimedialnym poświęconym historii Nawarry – hiszpańskiego regionu należącego do Kraju Basków, znajdującego się w zachodniej części Pirenejów.

Festiwal odbywa się dzięki ofiarności sponsorów, którzy od samego początku wspierają tę wyjątkową imprezę. Dlatego też należą się im ogromne podziękowania, a szczególnie Bankowi Pekao SA i Bankowi Spółdzielczemu w Jędrzejowie – powiedział Krzysztof Ślusarek, prezes Jędrzejowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego.

Organizatorami koncertów są: Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Archiopactwo Ojców Cystersów, JTKN, Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie. Partnerem tegorocznej edycji jest Lokalna Grupa Działania „Ziemia Jędrzejowska – Gryf”. Sponsorami są: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Bank Pekao SA, Lafarge Małogoszcz, Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, Bank Spółdzielczy w Kielcach, Zakład Usług Elektroenergetycznych „Elgór”, Przedsiębiorstwo „Wojtrans”, DP ClenTech, Vanstar, Quickpack, „Pema” oraz kwiaciarnia Tomasza Matli – „Kwiatowy warsztat”.

tekst: www.jedrzejowska.net - Patron Medialny Festiwalu

foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie