Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Już jutro rozpocznie się XX edycja międzynarodowego festiwalu. W tym roku wystąpią m. in. Bogusław Morka, słynny tenor, znani aktorzy: Dorota Segda, Jerzy Zelnik, wirtuozi organów Colin Andrews i Robert Grudzień. Jubileuszowa impreza przyniesie wiele atrakcji dla miłośników klasyki, muzyki dawnej, mistrzowskiej recytacji a także tych, którzy cenią sobie letnie wieczory z najwyższą kulturą w unikalnym wnętrzu opactwa cystersów.

Festiwal rozpoczyna wieczór z muzyką sakralną i patriotyczną. W tym repertuarze publiczność usłyszy jednego z najpopularniejszych polskich śpiewaków, długo oczekiwanego w Jędrzejowie – Bogusława Morkę. Jego głęboki głos urzeka nie tylko w pieśniach i romansach, ale także w poważnym repertuarze. Słynnemu tenorowi na organach towarzyszył będzie Robert Grudzień, znany muzyk kompozytor, który od lat współtworzy festiwal w Jędrzejowie. Ten koncert już jutro!

Jubileuszowy festiwal odwiedzi prawdziwa plejada gości zagranicznych. Już 12 lipca odbędzie się koncert Georgija Agratiny, wirtuoza fletni Pana i cymbałów, artysty cenionego i chętnie zapraszanego na całym świecie. Każdy jego koncert zyskuje mu nowych fanów, zwłaszcza gdy na organach towarzyszy mu Robert Grudzień. Obaj artyści współpracują od wielu lat, a ich poszukiwania muzyczne zaowocowały utworami łączącymi brzmienia organów oraz instrumentów oddających sztukę Mołdawii i Ukrainy, czyli krajów skąd pochodzi profesor Akademii Muzycznej w Kijowie.

O uniwersalności muzyki jako języka łączącego różne narody będzie przekonywał hiszpańsko – rumuńsko- belgijsko – polski kwartet smyczkowy, czyli „Quatuor Europa”. Ten koncert odbędzie się 19 lipca. Tydzień później wystąpi Poznański Kwintet Akordeonowy. To jeden z niewielu takich zespołów istniejących na świecie, łączących w swoim repertuarze transkrypcje dzieł dawnych mistrzów, utwory współczesne oraz opracowania muzyki rozrywkowej.

W programie festiwalu znajdują się także odniesienia do ważnych historycznych rocznic, obchodzonych w tym roku. 2 sierpnia odbędzie się koncert zatytułowany „Powstanie Warszawskie – 1944″. W przejmującym spektaklu słowno – muzycznym wystąpią znany aktor Jerzy Zelnik, Dominik Sutowicz (tenor), Robert Grudzień (organy).

Do Jędrzejowa przyjedzie jeden z najwybitniejszych organistów, światowej sławy artysta – Colin Andrews. Ten stale koncertujący na całym świecie muzyk, profesor Indiana University zagra na wyjątkowo cennych organach klasztoru w Jędrzejowie 9 sierpnia.

Z kolei 16 sierpnia odbędzie się koncert, na który czekają wszyscy miłośnicy muzyki dawnej. Wystąpi Piotr Sadowski, znany skrzypek i wykonawca dzieł dawnych mistrzów oraz założony przez niego zespół im. Georga Philippa Telemanna.

Obecny Rok został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Oskara Kolberga, z racji 200. urodzin pierwszego polskiego etnografa, który opisał kulturę ludową wszystkich regionów ziem polskich. Z tej okazji 23 sierpnia w Jędrzejowie odbędzie się koncert muzyki inspirowanej folklorem. Wystąpią Józef Broda (flety, gajdy, trombity) oraz Janusz Kohut (fortepian).

Tradycyjnie finał festiwalu odbywa się w ostatnią niedzielę sierpnia. Tym razem wystąpią znana aktorka Dorota Segda oraz Krakowskie Trio Stroikowe. Będzie to koncert słowno – muzyczny dedykowany św. Janowi Pawłowi II – papieżowi miłosierdzia.

Wszystkie koncerty będą się odbywały w klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie o 19.00. Festiwal łączy się z akcją charytatywną na rzecz remontu zabytkowego klasztoru. Dzięki zebranym funduszom co roku udaje się ratować ten bezcenny zabytek i skarb kultury. Barkowy zespół sakralny i unikalne organy należą do najcenniejszych w Polsce.

tekst: Kamila Wrzesińska

http://www.jedrzejowska.net/

POBIERZ PLAKAT

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie