Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Dziś, w trzeci dzień Odupustu Wincentiańskiego, jędrzejowska świątynia klasztorna, niemal bez przerwy tętniła życiem. Jeszcze przed wschodem słońca nasza wspólnota zakonna rozpoczęła w niej, jak co dzień, modlitwę psalmami, po której uczestniczyła we mszy św. konwentualnej.

Później celebracje odpustowe przeplatały się ze mszą maturzystów-jubilatów, udzielaniem chrztu świętego i trzema ślubami. Zwieńczeniem całodziennej liturgii była uroczysta msza św. o godz. 17:00 odprawiona pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej o. Damiana Muskusa OFM.

Nasz dostojny gość wyznał, że przybył do nas ze świadomością niemałego podobieństwa do Mistrza Wincentego: powołanie ich obydwu łączy w sobie życie zakonne i posługę biskupią. W homilii natomiast o. bp Damian zwrócił naszą uwagę, że bł. Wincenty pokazuje, iż współpraca z Bożą łaską, którą w ewangelicznej przypowieści symbolizuje talent, domaga się naszej twórczej odpowiedzi. Bez niej ryzykujemy zmarnowanie Bożych darów. Właśnie po to są święci i błogosławieni, by pokazać nam, że sposobów na twórcze odpowiadanie na łaskę Bożą jest niezliczona ilość, a tylko od nas zależy, czy znajdziemy naszą własną drogą wychodzenia Bogu naprzeciw.

Ten gest wychodzenia Bogu naprzeciw powtórzyliśmy po mszy św., udając się w tradycyjnej procesji na tzw. Kopiec Spotkania. To niewielkie wzniesienie zwieńczone krzyżem usypała miejscowa ludność, by upamiętnić spotkanie biskupa Wincentego z wychodzącym mu naprzeciw konwentem jędrzejowskich cystersów. W procesji uczestniczyli kolejni goście: o. Piotr Chojnacki, opat prezes polskiej kongregacji naszego zakonu z Krakowa-Mogiły, oraz o. Augustyn Spasowicz – przeor w cysterskim klasztorze na Szklanych Domach w Krakowie. Ta procesja, choć prosta i skromna, jest dla nas coroczną okazją do zadawania sobie pytania, w jaki sposób wychodzimy naprzeciw Panu Bogu w drugim człowieku. Jednocześnie zaś, Boże błogosławieństwo, które z wysokości kopca spływa na nasze miasto, domy, miejsca pracy, zagrody i okoliczne wsie to dla nas znak, że nasz Pan opiekuje się nami przez swoich świętych i błogosławionych.

foto; Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 pomoc