Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało prawie 1 mln zł dotacji na prace renowacyjne w klasztorze Cystersów. Dzięki temu, już od maja, kontynuowane będą prace przy kaplicy bł. Wincentego Kadłubka, barokowej dzwonnicy oraz bramie wjazdowej.

– Informacja była bardzo wyczekiwana. Codziennie zaglądaliśmy na stronę ministerstwa i dzwoniliśmy w tej sprawie. Dla nas to wielka radość, bo Jędrzejów jest miejscem szczególnym, które zasługuje na opiekę państwa. Stan trzech obiektów był fatalny, poczyniliśmy w nich prace rzędu czterdziestu kilku, może pięćdziesięciu procent – mówi o. Bruno Paterewicz, przeor jędrzejowskiego klasztoru.

Pierwszy etap prac zakończył się w listopadzie ubiegłego roku, do końca grudnia trwały rozliczenia projektów. W kaplicy bł. Wincentego Kadłubka poddawano renowacji freski Andrzeja Radwańskiego znajdujące się w kopule. Teraz przyjdzie czas na cztery największe freski w tzw. żagielkach, spływające z góry ku dołowi.

Na II etap rewitalizacji dzwonnicy oraz części ogrodzenia z bramą i reliktami dawnej furty przeznaczono 580 tys. zł, a na prace w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka – 410 tys. zł. Prace powinny rozpocząć się na początku maja.

Michał Ślusarek/Gazeta Jędrzejowska

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 pomoc

logo vincentianum