Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Szopka z naszego klasztoru zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie! Cieszymy się bardzo i gratulujemy twórcom.

Dnia 22 lutego br. został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs na Parafialną Szopkę Bożonarodzeniową.

Z wielką radością informujemy, że nasza cysterska szopka bożonarodzeniowa w tym konkursie zdobyła    pierwsze miejsce. W ocenie szopek szczególnie brano pod uwagę: zgodność z tradycją, pomysłowość i estetykę wykonania. Dzieląc się tą radością raz jeszcze za zbudowanie szopki dziękujemy o. Jakubowi Zawadzkiemu i tym wszystkim, którzy mu pomagali.

Zwycieska szopka wyglądała tak:

szopka 01

Przypomnijmy! Przez blisko 60 lat dekoracje w naszym kościele przygotowywał brat Stanisław Kowalski. Pan wezwał go do siebie w marcu 2018 roku. Jego dzieło z ochotą podjął o. Jakub Zawadzki, wikariusz parafialny i katecheta w Szkole Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie. W budowie zwycięskiej szopki pomagali mu współbracia, pan organista Grzegorz Pruski oraz zaprzyjaźnione z klasztorem rodziny.

Tegoroczna szopka miała wysokość 7 m, szerokość 5,5 m., co uczyniło ją największą w regionie. Hasło, które jej przyświecało to słowa "Wznieśmy serca. Pan jest z nami". Dlatego oprócz tradycyjnych figur Świętej Rodziny, pasterzy, aniołów, Trzech Króli i zwierząt, znalazły się w niej scenki z życia cysterskiego, przedstawiającymi pracę zakonników (przy żniwach, we młynie, wypas owiec, łowienie ryb, pobieranie wody ze studni, a także praca w ogrodzie i budynek klasztoru).  Wszystko to, po to,  aby uzmysłowić, że Bóg jest wśród nas, w naszej codzienności, w naszej pracy, trudach, a nie tylko w dzień pamiątki narodzin w Betlejem. W szopce znalazło się również oczko wodne z fontanną i żywymi rybkami. Elementy ruchome to cysters pobierający wodę ze studni i wiatraki. Szopka została przyozdobiona drzewkami jodły kaukaskiej. Gra światła (niebieskie i białe) wprowadzała oglądających w nastrój nocy betlejemskiej. Szopka składała się z ponad 100 elementów. Do budowy szopki wykorzystano dodatkowo niebieski materiał, siano, trzcinę, drewno, kamienie, mech i styropian.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 pomoc

logo vincentianum