Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Czwartkowego wieczoru rozpoczynamy święte Triduum Paschalne, czyli trzy dni naszego zbawienia: wielkoczwartkowa noc, Wielki Piątek, Wielka Sobota i niedziela Zmartwychwstania. Gromadzimy się, aby z naszą dobrą matką, Kościołem świętym towarzyszyć naszemu Panu w Jego opuszczeniu, męce, śmierci, w ciszy Jego grobu i w radości Jego zmartwychwstania.

Uczestnictwo w tych popołudniowych liturgiach nie obowiązuje pod grzechem: Chrystus chce w tych najważniejszych dniach mieć przy sobie tylko tych, którzy przychodzą do Niego z miłości, a nie zobowiązani nakazem. Korzystamy zatem z tego przywileju uczestniczenia w świętej liturgii, w której uobecniają się tu i teraz wydarzenia, jakie przyniosły zbawienie nam i całemu światu.

Tajemnica Wielkiego Czwartku koncentruje się na Eucharystii i Kościele. Tylko dzięki tym dwom rzeczywistościom możemy mieć udział w zbawieniu, które wysłużył nam Pan Jezus przez swoją mękę. Sakramentalne kapłaństwo, do którego zaprasza niektórych wiernych, ma rolę służebną wobec tych dwóch rzeczywistości. Przez gest umycia nóg apostołom nasz Pan daje nam znak, że tym, co naprawdę liczy się we wspólnocie wierzących jest duch służby.

W czasie wielkoczwartkowej mszy świętej w pewnym momencie przestały grać organy i bić dzwony. Ten symbol wymownie podpowiada nam, że nie czas jeszcze na huczne świętowanie. Choć w Wieczerniku dzieją się wielkie rzeczy, jest on jednocześnie dla naszego Zbawiciela początkiem osamotnienia, lęku, pojmania, ubiczowania, okrutnej męki…

Na zakończenie mszy kapłani uroczyście przenieśli Najświętszą Eucharystię do specjalnie przygotowanej kaplicy. Jest to dla nas okazja i zaproszenie, by w noc ustanowienia tego sakramentu spędzić przy nim choć trochę czasu na modlitwie adoracyjnej. Modlitwa ta przedłuży się także na Wielki Piątek. W „ciemnicy” również tutejsza cysterska wspólnota odmówiła w języku łacińskim tzw. kompletę, czyli ostatnią modlitwę liturgiczną dnia, gdyż w te dni codzienna zakonna modlitwa liturgiczna ma charakter publiczny i możemy wraz z mnichami podziękować dobremu Bogu za cały przeżyty dzień.

Na koniec w kościele zapanował żałobny nastrój: zgasła wieczna lampa, z ołtarza zostały zdjęte obrusy, świeczniki i krzyż, zapanuje półmrok, a otwarte na oścież drzwiczki pustego tabernakulum są znakiem tego, że Pan dał się pojmać za nasze grzechy.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 pomoc

logo vincentianum