Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Letnie koncerty w cysterskim klasztorze znów będą wakacyjną atrakcją Jędrzejowa. Wystąpią gwiazdy scen polskich, ale muzyka i słowo podkreślą ważne rocznice. Rozpoczyna się XXIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Jędrzejów 2017.

- Cieszę się, że w klasztorze bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, tak ważnym dla naszej narodowej historii organizowany jest z powodzeniem festiwal przybliżający kulturę muzyczną oraz naszą historię. Dzięki wspaniałej publiczności, bardzo życzliwym ojcom cystersom, przyjaciołom oraz gospodarzom miasta i sponsorom możemy to dzieło kontynuować i rozwijać. Bardzo wszystkim anonimowym i oficjalnym współorganizatorom dziękuję – przyznaje Robert Grudzień, dyrektor festiwalu.

Festiwal rozpoczyna się 1 lipca, od nawiązania do przypadającego obecnie Roku Św. Brata Alberta i jego 100. rocznicy śmierci. W spektaklu słowno-muzycznym "Być dobrym jak chleb" wystąpią Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela – aktor, Ewa Warta-Śmietana - sopran, Robert Grudzień – organy, fortepian. Scenariusz autorstwa Anny Dreli, opatry jest na oryginalnych tekstach Adama Chmielowskiego i Brata Alberta, zawartych w listach do rodziny, przyjaciół, współbraci zakonnych, sióstr i różnych instytucji. Tydzień później – klasyka. Utwory Pachelbela, Bacha, Mozarta, Schuberta zaprezentuje kwartet smyczkowy "Les Femes", w składzie Monika Wrzos – I skrzypce, Małgorzata Liszak – II skrzypce, Maria Gawrońska – altówka i Bogna Szwajger – wiolonczela. 15 lipca odbędzie się kolejny koncert muzyki klasycznej, choć w nietypowej aranżacji."Chopin na strunach" – w programie pod takim tytułem wystąpią Maciej Strzelczyk - skrzypce, Romuald Erenc – gitara i Piotr Rodowicz – kontrabas. Pod datą 22 lipca w programie festiwalu znalazł się jubileusz znanego w Europie i na świecie multiinstrumentalisty prof. Georgija Agratiny. W okolicznościowym koncercie obok jubilata wystąpi Robert Grudzień – organy, fortepian. 29 lipca odbędzie się muzyczna uczta dla miłośników muzyki dawnej, w wykonaniu uznanego zespołu im. Telemana. Piotr Sadowski (skrzypce) i jego przyjaciele zaprezentują twórczość Vivaldiego i Mozarta.

Sierpniowy cykl koncertów rozpocznie się podróżą do Szkocji i Anglii. Muzyczny portret tych krajów przedstawią Lindsay Davidson – dudy oraz Irena Czubek-Dawidson – harfa, a koncert zaplanowano na 5 sierpnia. Tydzień później kolejna rocznica ważna dla historii Polski. 12 sierpnia organizatorzy festiwalu zapraszają na koncert "Cud nad Wisłą – Bitwa Warszawska 1920", w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego - niezłomnego bojownika o wolność i niepodległość Polaków. W koncercie słowno-muzycznym wystąpią Robert Mojsa - tenor, Agnieszka Schulz - Brzyska – fortepian.  19 sierpnia ruszamy w "Muzyczną podróż po barokowej Europie". Ten program zaprezentują Katarzyna Puch – sopran, Paweł Gajewski – trąbka barokowa i Paulina Tkaczyk – klawesyn. Finał festiwalu odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia i uświetni uroczystości odpustowe bł. Wincentego Kadłubka. Program odpowiada randze uroczystości. Wystąpi gwiazda światowych scen Małgorzata Walewska - mezzosopran, a na organach i fortepianie będzie jej towarzyszył Robert Grudzień.

Wszystkie koncerty – oprócz finału – będą się odbywały w soboty o 19.00. Festiwal jest także akcją na rzecz remontu zabytkowego archiopactwa cysterskiego w Jędrzejowie.

Organizatorami imprezy są Opactwo Cysterskie w Jędrzejowie, Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno- Naukowe, Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Fundacja im. Mikołaja z Radomia.
Biuro informacyjno-prasowe przygotowała "Gazeta Jędrzejowska”.

 

XXIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ JĘDRZEJÓW 2017

2017. Rok Świętego Brata Alberta

Archiopactwo Cysterskie

Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka, ul. Klasztorna 20

AKCJA NA RZECZ REMONTU ZABYTKOWEGO KLASZTORU W JĘDRZEJOWIE ARCHIOPACTWO CYSTERSÓW

Nr subkonta 77 1020 2733 0000 2802 0033 7089

soboty: lipca i sierpnia godz. 19.00

01.07.
BRAT NASZEGO BOGA
w 100. rocznicę śmierci Brata Alberta - Adama Chmielowskiego
Koncert sŁowno - muzyczny "Być dobrym jak chleb"
Jerzy Trela - aktor, Wojciech Trela - aktor
Ewa Warta-Śmietana - sopran, Robert Grudzień - organy, fortepian

08.07.
PACHELBEL, BACH, MOZART, SCHUBERT
Kwartet smyczkowy LES FEMMES
Monika Wrzos – I skrzypce
Małgorzata Liszak – II skrzypce
Maria Gawrońska – altówka
Bogna Szwajger – wiolonczela

15.07.
"CHOPIN NA STRUNACH"
Maciej Strzelczyk - skrzypce, Romuald Erenc - gitara,
Piotr Rodowicz - kontrabas

22.07.
JUBILEUSZ PROF. GEORGIJA AGRATINY
Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały, Robert Grudzień – organy,
fortepian

29.07.
VIVALDI, MOZART
Zespół im. Telemanna
Piotr Sadowski - skrzypce

05.08.
MUZYKA SZKOCKA I ANGIELSKA
Lindsay Davidson – dudy
Irena Czubek-Dawidson – harfa

12.08.
"CUD NAD WISŁĄ - BITWA WARSZAWSKA 1920"
w 150. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego,
- niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków
Koncert słowno-muzyczny
Robert Mojsa - tenor, Agnieszka Schulz - Brzyska - fortepian
Anna Drela - narrator

19.08.
„MUZYCZNA PODRÓŻ PO BAROKOWEJ EUROPIE”
Katarzyna Puch – sopran, Paweł Gajewski – trąbka barokowa,
Paulina Tkaczyk - klawesyn

27.08, niedziela
UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWE BŁ. WINCENTEGO KADŁUBKA
Małgorzata Walewska - mezzosopran, Robert Grudzień - organy, fortepian

ORGANIZATORZY:
Opactwo Cysterskie w Jędrzejowie
Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno- Naukowe
Urząd Miasta w Jędrzejowie
Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie
Fundacja im. Mikołaja z Radomia
Robert Grudzień, dyrektor festiwalu, t.601/306483,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.grudzien.pl
Biuro informacyjno-prasowe:
Gazeta Jędrzejowska”, Jędrzejów, pl. Kościuszki 22, tel: 41/386 55 60,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

O ORGANACH

Jędrzejowskie opactwo słynie ze wspaniałych organów o niepowtarzalnym brzmieniu. Pierwotne organy powstały w roku 1633 i wykonane były przez zakonny warsztat budowy organów. Instrument, który dziś znajduje się w kościele klasztornym, pochodzi z lat 1745-1760. Zbudowany został przez organmistrza Józefa Sitarskiego przy współpracy z Ignacym Foglerem z Warszawy. Bogatą dekorację snycerską wykonał warsztat braci Korneckich z Krakowa, a rzeźby organowe prawdopodobnie Jakub Kornecki. Stolarska obudowa organów jest dziełem warsztatu cysterskiego. W latach 20-tych XX w. kilkakrotnie reperował organy jędrzejowskie Maurycy Saganowski z Kielc. W 1978 r. krakowscy specjaliści rozpoczęli konserwację instrumentu. Warto było poczekać aż 21 lat, by zobaczyć wspaniale wyglądający prospekt organowy. Wczesnorokokowy prospekt, cały niebieski z licznymi złoceniami  tworzy wspaniałą ozdobę architektoniczną. Sekcja główna, w formie wklęsłego półkola, wypełniająca szerokość zachodniego przęsła nawy głównej kościoła, złożona jest z sześciu członów wieżyczkowych w układzie symetrycznym, które wysunięte są półkolistymi ryzalitami o akantowo-kwiatowej dekoracji. Całość spoczywa na podwieszonym, falującym belkowaniu. Pozytyw imitujący lożę wsparty jest na spiralnych konsolach, osadzonych na ozdobnie ukształtowanym filarze. Dekoracja prospektu oparta jest o Księgę Psalmów Starego Testamentu. U podstawy pozytywu rozpięty jest orzeł symbolizujący Miłość Bożą i Chwałę Kościoła. Po bokach umieszczone są figury św. Cecylii z lutnią, patronki muzyki kościelnej, zaś po przeciwnej stronie król Dawid z harfą, jako dyrygent anielskiej orkiestry. Pucołowate aniołki na gzymsie prospektu i pozytywu symbolizują niebiański chór. Dojrzeć tam również możemy Murzyna grającego na fagocie i Niewiastę z cynkiem, czyli dawnym drewnianym instrumentem. Organy jędrzejowskie zachowały się prawie całkowicie w swej dawnej postaci, posiadają unikalne rozwiązania techniczne. Instrument posiada 42 głosy, 4 manuały oraz pedał. Wysuwana spod manuału związanego z pozytywem klawiatura służy do automatycznego transponowania wykonywanej muzyki o cały ton niżej. Takie rozwiązanie należy do rzadkości, a kute w brązie klucze rejestrowe nie mają odpowiedników na świecie. Organy jędrzejowskie są jednym z najcenniejszych zabytków tego typu w Europie (były wzorem, który posłużył budowie organów w katedrze oliwskiej), dlatego przyciągają nie tylko turystów, lecz także artystów-muzyków.

Od 1995 r. w jędrzejowskim klasztorze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, w którym biorą udział znani artyści z całego świata m.in. Krzysztof  Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Kolberger, Chór "Poznańskie Słowiki" prof. Stefana Stuligrosza, Wiesław Ochman, Konstanty Andrzej Kulka, Małgorzata Walewska, Jerzy Maksymiuk, Mario Duella, Georgij Agratina, Robert  Grudzień.

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 logo vincentianum