Najstarsze opactwo cysterskie w Polsce Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z obchodów Triduum Paschalnego w naszym archiopactwie.

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

Wielkoczwartkowej liturgii eucharystycznej przewodniczył najprzewielebniejszy ojciec opat Edward, słowo Boże wygłosił o. Tomasz. Po mszy św. przeniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji, tzw. ciemnicy. Tegoroczny wystój kaplicy został przygotowany przez o. Jakuba. Na zakończenie obrzędów mnisi odmówili Kompletę, zaś wierni trwali na adoracji do godz. 22.00.

 

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył o. Bruno, pasję janową śpiewaną w tonie cysterskim proklamowali ojcowie Jakub i Grzegorz, natomiast o. Włodzimierz skierował do zebranych kazanie pasyjne. Po adoracji krzyża, mieliśmy szansę posilić się Ciałem Chrystusa pozostałym w mszy Wieczerzy Pańskiej. Ostatnim aktem żałobnej liturgii było przeniesienie Chrystusa do Grobu Bożego. I tego dnia na zakończenie mnisi odmówili Kompletę. Adoracja trwała całą noc i dzień, aż do liturgii wigilii paschalnej. Tegoroczny Boży grób, podobnie jak przez minione 60 lat, został przygotowany przez niezawodnego brata Stanisława.

 

WIGILIA PASCHALNA

W ciągu dnia odbywało się poświęcenie pokarmów wielkanocnych. Po obiedzie wydano także paczki dla potrzebujących, w tym roku o. Jakub z darów zebranych w Wielkim Poście przygotował ich ponad 150. Świąteczny obchód zmartwychwstania Chrystusa rozpoczął się w sobotni wieczór od poświęcenia ognia i zapalenia paschału. Następnie proklamowano Exultet, wysłuchano czytań mszalnych, pobłogosławiono wodę chrzcielną i odnowiono chrzcielne przyrzeczenia. Zwieńczeniem obrzędów była msza św. sprawowana przez całą miejscową wspólnotę pod przewodnictwem tegorocznego neoprezbitera o. Grzegorza.

 

foto: Ewa Adamczyk

Adres korespondencyjny:

Archiopactwo Ojców Cystersów ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów
woj. świętokrzyskie

Zobacz nas na mapie

 logo vincentianum